Jai Odisha
News

ଆଜି ଅମୃତ ଉଦ୍ୟାନ ଉଦଘାଟନ କରିବେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୯ ।୧: ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ଆଜି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନର ଉଦ୍ୟାନ ଉଦଘାଟନ କରିବେ। ସ୍ବାଧୀନତାର ୭୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତିକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ପାଳିତ ହେଉଛି ‘ ଆଜାଦୀ କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ’। ଏହି ଅବସରରେ ଆଜି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନରେ ଥିବା ‘ମୋଗଲ ଗାର୍ଡେନ’ର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ରଖିଛନ୍ତି ‘ଅମୃତ ଉଦ୍ୟାନ’।  ଜାନୁଆରି ୩୧ ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଉଦ୍ୟାନ ଖୋଲାରହିବ। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଉଦ୍ୟାନର ପରିଦର୍ଶନ ଅବଧି ଦୁଇ ମାସ ରହିବ।ଏଥିରେ ଅନେକ ଆକର୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ, ପରିଦର୍ଶକମାନେ ବାରଟି ଅନନ୍ୟ କିସମର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ଚାଷ ହୋଇଥିବା ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଦେଖିପାରିବେ। ଏଥର ବଗିଚା ପ୍ରାୟ ଦୁଇମାସ ପାଇଁ ଖୋଲା ରହିବ। ୩୧ ଜାନୁୟାରୀରେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ୟାନ ଖୋଲିବ ଏବଂ ୨୬ ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖୋଲା ରହିବ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୮ରୁ ୩୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଗିଚା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲା ରହିବ। ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୮ରେ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ୨୯ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୦ରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବାହିନୀ, ପାରାମିଲିଟାରୀ ଫୋର୍ସ ଏବଂ ପୁଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧ରେ ମହିଳା ଓ ଆଦିବାସୀ ମହିଳା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ଏହି ଉଦ୍ୟାନ ଖୋଲାଯିବ। ପରିଦର୍ଶକ ମାନେ ସକାଳ ୧୦ରୁ ଅପରାହ୍ନ ୪ଟା ମଧ୍ୟରେ ଛଅ ଘଣ୍ଟା ସ୍ଲଟ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। www.rashtrapatisachivalaya.gov.in ୱେବସାଇଟରେ ଲୋକମାନେ ଅନଲାଇନ୍ ବୁକିଂ କରିପାରିବେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.