Jai Odisha
News

ଆଜି କୃଷକଙ୍କୁ ମିଳିବ ‘ପିଏମ୍‌ କିଷାନ’ ୧୪ତମ କିସ୍ତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୭।୭: : ଆଜି  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ  ୯କୋଟି କୃଷକଙ୍କ ଖାତାରେ ଦୁଇ-ଦୁଇ ହଜାର ଟଙ୍କାର କିସାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ପଠାଇବେ । ଏଥି ସହ ସାରା ଦେଶର ସମସ୍ତ କୃଷକଙ୍କୁ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଚାଲିଛି । କୃଷକଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଯୋଜନାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଛନ୍ତି । କୃଷକ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ କୃଷକଙ୍କ ଖାତାକୁ ୨ ହଜାରା ଟଙ୍କା ପଠାଉଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆଜି କେଉଁଠାରେ ଏହି ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାର ଜନସଭା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଛି । ଗୁରୁବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ‘ପିଏମ୍‌ କିଷାନ’ର ୧୪ତମ କିସ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଏନେଇ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୋଇଛି। କୃଷକଙ୍କ ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇବା ପାଇଁ ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯିବ। ୫ ହଜାର ସ୍ଥାନରେ ଏହି ସଭା ଆୟୋଜନ ହେବ। ଯେଉଁଥିରେ ଚାଷୀ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ବିଜେପି ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ପୃଥ୍ବୀରାଜ ହରିଚନ୍ଦନ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ପିଏମ୍‌ କିଷାନ ସମ୍ପର୍କରେ ଜାଣିବା ପାଇଁ ହେଲ୍ପଲାଇନ ନମ୍ବର ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଇ-କେୱାଇସି ପିଏମ୍ କିଷାନ ପଞ୍ଜିକୃତ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ। ଓଟିପି ଆଧାରିତ ଇ-କେୱାଇସି ପିଏମ୍ କିଷାନ ପୋର୍ଟାଲରେ ଉପଲବ୍ଧ। ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ଆଧାରିତ କେୱାଇସି ନିକଟତମ ସିଏସ୍‌ସି କେନ୍ଦ୍ରରେ ମିଳିପାରିବ।ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ରାଜସ୍ଥାନର ଶେଖାୱାଟୀରେ ଦେଶର ୯କୋଟି କୃଷକଙ୍କ ଖାତାରେ ଏକ ସାଙ୍ଗରେ କିସାନ ସମ୍ମାନ ନିଧି ଯୋଜନାର ଟଙ୍କା ପଠାଇବେ । ଏହାପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କୃଷକ ସଭାକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ସଭାରେ ସିକର ଏବଂ ଝୁନଝୁନ ସମେତ ବିଜେପି ଶେଖାୱାଟୀରେ ଜଡିତ ଅଛି । ବିଜେପି କହିବା କଥା ହେଲା ଲୋକ ନିଜ ଲୋକପ୍ରିୟ ନେତାକୁ ଶୁଣିବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛନ୍ତି । ରାଜସ୍ଥାନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ରେଲୱେ ଏବଂ ଇନଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକ୍ଚର ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ରାଜସ୍ଥାନରେ ବଡ଼ ଉପହାର ଦେଇଛନ୍ତି |

Leave A Reply

Your email address will not be published.