Jai Odisha
News

ଇନହେରିଟାନ୍ସ ଟାକ୍ସ ବିବୃତ୍ତିକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ବର୍ଷିଲେ ମୋଦି

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆମେରିକାର ଇନହେରିଟାନ୍ସ ଟାକ୍ସ ସମ୍ପର୍କରେ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ସାମ ପିଟ୍ରୋଡାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିକୁ ଦୃଢ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି,”କଂଗ୍ରେସର ବିପଜ୍ଜନକ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ବାହାରକୁ ଆସୁଛି। ରାଜ ପରିବାରର ରାଜକୁମାରଙ୍କ ଉପଦେଷ୍ଟା କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ ଯେ ମଧ୍ୟବିତ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ଅଧିକ ଟିକସ ରହିବା ଉଚିତ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନେ ଏହାଠାରୁ ଗୋଟିଏ ପାଦ ଆଗକୁ ବଢିଯାଇଛନ୍ତି । ”
ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ “କଂଗ୍ରେସ ବର୍ତ୍ତମାନ ଇନହେରିଟାନ୍ସ ଟାକ୍ସ ଲାଗୁ କରିବ, ଅର୍ଥାତ୍ ପିତାମାତାଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଟିକସ ଲାଗୁ ହେବ। ଆପଣ ନିଜ ପରିଶ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ଜମା କରିଥିବା ସମ୍ପତ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ, ବରଂ କଂଗ୍ରେସ ସରକାରଙ୍କ ଖଣ୍ଡ ଏହାକୁ ତୁମଠାରୁ ଛଡ଼ାଇ ନିଅ। ”
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, କଂଗ୍ରେସର ମନ୍ତ୍ର ହେଉଛି – କଂଗ୍ରେସର ଲୁଟ୍ ଜୀବନ ସାଥିରେ ବି ଜୀବନ ପରେ ବି । ଆପଣ ବଞ୍ଚିଥିବା ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ କଂଗ୍ରେସ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଟିକସରେ ମାରିବ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଆଉ ବଞ୍ଚିବେ ନାହିଁ, ସେତେବେଳେ ସେ ଆପଣଙ୍କୁ ଇନହେରିଟାନ୍ସ ଟାକ୍ସରେ ମାରିବ।” ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟିକୁ ନିଜ ପୈତୃକ ସମ୍ପତ୍ତି ଭାବି ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦେଇଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ଜଣେ ସାଧାରଣ ଭାରତୀୟ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ତାଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଦିଅନ୍ତୁ।
କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ସାମ ପିଟ୍ରୋଡା ତାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେରିକାରେ ଇନହେରିଟାନ୍ସ ଟାକ୍ସ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ଏହାର ଅର୍ଥ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିର କିଛି ଅଂଶ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶ ସରକାର ନିଜ ପାଖରେ ରଖନ୍ତି। “।
କଂଗ୍ରେସ କହିଛି ଯେ ସାମ ପିଟ୍ରୋଡାଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ସହିତ ଦଳର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ। ସାମ୍ ପିଟ୍ରୋଡା ଏହି ନିୟମକୁ ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ନିୟମ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି ଯେ ତୁମର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ, ତୁମର ସମ୍ପତ୍ତି ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଛାଡି ଦେବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ତୁମେ ତୁମର ସମ୍ପତ୍ତିର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ଦେବ କିନ୍ତୁ ଏହାର କିଛି ଅଂଶ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ । ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏହି ନିୟମ ବହୁତ ଭଲ ଅଟେ । କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ଏପରି କୌଣସି ଆଇନ ନାହିଁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.