Jai Odisha
News

କଂଗ୍ରେସକୁ ମୋଦୀଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନ : ଅମ୍ବାନୀ-ଆଦାନୀଙ୍କଠାରୁ ତେତେ ଟଙ୍କା ପାଇଛି କଂଗ୍ରେସ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ତେଲେଙ୍ଗାନାର କରିମନଗରରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ତୀବ୍ର ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ରାଲିରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରୁଥିବାବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ହଠାତ୍ କଂଗ୍ରେସ ଆଦାନୀ-ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ନାମ ନେବା କାହିଁକି ବନ୍ଦ କରିଦେଲା? ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ଗତ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ଧରି କଂଗ୍ରେସର ରାଜକୁମାର ସକାଳୁ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ ମାଲା ଜପ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଉଥଲେ। ଯେହେତୁ ତାଙ୍କ ରାଫେଲ୍ ମାମଲା ଭିତ୍ତିହୀନ ହୋଇଗଲା , ତେଣୁ ସେ ଏକ ନୂତନ ମାଲା ଜପ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ଧରି ସମାନେ ଗୋଟିଏ ନାମ ଜପ କରୁଥିଲେ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଶିଳ୍ପପତି । ତା’ପରେ ସେ ଧୀରେ ଧୀରେ କହିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ଅମ୍ବାନୀ-ଆଦାନୀ । କିନ୍ତୁ ଯେବେଠୁ ନିର୍ବାଚନ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ସେ ଅମ୍ବାନୀ-ଆଦାନୀଙ୍କୁ ଗାଳି କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ ।
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କଂଗ୍ରେସ ରାଜକୁମାରଙ୍କୁ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ଅମ୍ବାନୀ-ଆଦାନୀଙ୍କଠାରୁ କେତେ ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି । ସେ ପଚାରିଲେ, ‘ତୁମେ କେତେ ଅଖା କଳା ଟଙ୍କା ହାତେଇଛ? ଟେମ୍ପୋରେ ଭର୍ତ୍ତି କରି ନୋଟ୍ କଂଗ୍ରେସରେ ପହଞ୍ଚିଛି କି? କି ସଉଦା ହୋଇଛି । ଆପଣ ରାତାରାତି ଅମ୍ବାନୀ-ଆଦାନୀଙ୍କୁ ଗାଳି କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ । ଜରୁର ଦାଲ ମେ କୁଛ କାଲା ହେ । ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ଗାଳି ଏବଂ ଏହା ରାତାରାତି ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା । ଅର୍ଥ, ଏକ ଟେମ୍ପୋରେ ଆପଣ କିଛି ଚୋରି ସାମଗ୍ରୀ ପାଇଛନ୍ତି । ଦେଶକୁ ଏହି ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ପଡିବ ।
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ତେଲେଙ୍ଗାନା ଗଠନ ସମୟରେ ଏଠାକାର ଲୋକମାନେ ବିଆରଏସ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ। ବିଆରଏସ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ଭାଙ୍ଗିଲା । କଂଗ୍ରେସର ମଧ୍ୟ ସମାନ ଇତିହାସ ରହିଛି। ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ସମାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା। ଯଦି ଦେଶ ବୁଡ଼ିଯାଉଛିି, ତେବେ ଏହା ବୁଡ଼ିଯାଉ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ଏହା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ । ପରିବାର ପ୍ରଥମ ନୀତି ହେତୁ କଂଗ୍ରେସ ପିଭି ନରସିଂହ ରାଓଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରିଥିଲା। ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ କଂଗ୍ରେସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ଦିଆଯାଇନଥିଲା।କିନ୍ତୁ ବିଜେପି ସରକାର ହିଁ ପି.ଭି ନରସିଂହ ରାଓଙ୍କୁ ଭାରତ ରତ୍ନ ସହିତ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲା ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.