Jai Odisha
News

କରୋନା ମହାମାରୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ: ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଚେତାବନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୩।୫: ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ରବିବାର ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ସଂକ୍ରମଣ ଏବେ ବି ପୂରା ଶେଷ ହୋଇନାହିଁ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଏବେବି ସତର୍କତାର ସହିତ ଜଇଁବା ଦରକାର ଅଛି । ଜେନିଭାରେ ସଂଗଠନର ବାର୍ଷିକ ବୈଠକରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ମୁଖ୍ୟ ଟ୍ରେଡ୍ରୋସ ଅଦାନେମ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନମୁନାର ଯାଞ୍ଚ ଓ ଜୀନୋମ ସିକ୍ୱେନ୍ସିଂ କମ ଅର୍ଥ ଆମେ ଭାଇରସକୁ ଅଣଦେଖା କରୁଛେ । ସେ କହିଛନ୍ତି କମ ରୋଜଗାର ସଂପନ୍ନ ଦେଶରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ଟିକା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇ ପାରି ନାହିଁ ।କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା କମୁଥିବା ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ମୁଖ୍ୟ ରବିବାର ଦିନ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି ଯେ, କୋଭିଡ୍ ମହାମାରୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମାପ୍ତ ହୋଇନାହିଁ । ସେ ସରକାରଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମେ ନିଜର ବିପଦରେ ଆମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ନିୟମକୁ ହ୍ରାସ କରୁଛୁ । ଜେନେଭାରେ ସଂଗଠନର ବାର୍ଷିକ ବୈଠକ ଆରମ୍ଭ କରି ଡବ୍ଲୁଏଚଓ ମୁଖ୍ୟ ଟେଡ୍ରୋସ ଅଡାନୋମ ଘେବ୍ରେୟସସ ଉପସ୍ଥିତ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ, ନମୁନାର ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ଅନୁକ୍ରମଣରେ ହ୍ରାସର ଅର୍ଥ ଆମେ ଭାଇରସ୍‌ର ଉପସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଆଖି ବୁଜି ଦେଇଛୁ । ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉନ୍ନତି ଏବଂ ବିଶ୍ବର ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ କରାଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହାମାରୀ ଶେଷ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ଥାନରେ ଶେଷ ହେବନାହିଁ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.