Jai Odisha
News

କେବେ , କେଉଁଠି ଦେବେ ଭୋଟ୍.. ଜାଣନ୍ତୁ ୫୪୩ ଲୋକସଭା ଆସନର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା

ସାରା ଦେଶରେ ଘୋଷଣା ହୋଇଯାଇଛି ନିର୍ବାଚନ ତାରିଖ

। ବିଭିନ୍ନ ଦୃଷ୍ଟି କୋଣରୁ ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ରାଜନୈତିକ ଉଷ୍ମତା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି । ଦେଶୟ 18 ତମ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ସମେତ ଭୋଟରମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ଶନିବାର ଦିନ ଅପରାହ୍ନ 3 ଟାରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ସାତୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏପ୍ରିଲ 19 ରୁ ଜୁନ୍ 1 ମଧ୍ୟରେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ମତଦାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହା ପରେ ଜୁନ୍ ୪ ରେ ଭୋଟ୍ ଗଣନା କରାଯିବ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ବିସ୍ତାର ରୂପେ ଜାଣିବା

କେଉଁ ରାଜ୍ୟର କେଉଁ ସହରରେ କେଉଁ ପର୍ହେଯ୍ୟାୟରେ ହେବ ନିର୍ବାଚନ?

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ: 19 ଏପ୍ରିଲ 2024ରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ମତଦାନ ହେବ । ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସାହାରନପୁର, କୈ ରାନା, ମୁଜାଫରନଗର, ବିଜନୈାର, ନାଗିନା, ମୋରାଦାବାଦ, ପିଲିଭିତ୍ ଏବଂ ରାମପୁର। ରାଜସ୍ଥାନର ଗଙ୍ଗାନଗର, ବିକାନେର, ଚୁରୁ, ଝୁଂଝୁନୁ, ସିକର, ଜୟପୁର ଗ୍ରାମୀଣ, ଜୟପୁର, ଅଲୱାର, ଭରତପୁର, କରୈାଲି- ଘୋଲପୁର, ଦୈାସା ଏବଂ ନାଗୈାର | ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ସିଦ୍ଧି, ଶାହଦୋଲ, ଜବଲପୁର, ମଣ୍ଡଲା, ବାଲାଘାଟ ଏବଂ ଛିଣ୍ଡୱାରା। ଆସାମର କାଜିରଙ୍ଗା, ସୋନିତପୁର, ତଖିମପୁର, ଦିବ୍ରୁଗଡ ଏବଂ ଜୋରହାଟ | ବିହାର: ଔରଙ୍ଗାବାଦ, ଗୟା, ନୱାଦା ଏବଂ ଜମୁଇ | ମହାରାଷ୍ଟ୍ର: ରାମଟେକ, ନାଗପୁର, ଭଣ୍ଡାରା-ଗୋଣ୍ଡିଆ, ଗାଡଚିରୋଲି ଚିମୁର ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରପୁର | ଛତିଶଗଡ: ବସ୍ତର ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର: ଉଦାମପୁର | ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ: ଅରୁଣାଚଳ ପଶ୍ଚିମ, ଅରୁଣାଚଳ ପୂର୍ବ। ମେଘାଳୟ: ଶିଲଙ୍ଗ, ତୁରା | ତ୍ରିପୁରା: ତ୍ରିପୁରା ପଶ୍ଚିମ ,ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ: ଟିହରୀ ଗଢୱାଲ, ଗଢୱାଲ, ଆଲମୋରା, ନୈନିତାଲ, ଉଦାମ ସିଂ ନଗର ଏବଂ ହରିଦ୍ୱାର। ମିଜୋରାମ ପୁଡୁଚେରୀ ତାମିଲନାଡୁ: ତିରୁବଲୁର, ଚେନ୍ନାଇ ପୂର୍ବ, ଚେନ୍ନାଇ ଦକ୍ଷିଣ, ଚେନ୍ନାଇ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍, ଶ୍ରୀପେରୁମ୍ବୁଦୁର, କାଞ୍ଚିପୁରମ୍, ଆରାକୋନାମ୍, ବେଲୋର, କୃଷ୍ଣଗିରି, ଧର୍ମପୁରୀ, ତିରୁଭାନ୍ନାମାଲାଇ, ଆରାନି, ଭିଲୁପୁରମ୍, କାଲାକୁରିଚି, ସଲେମ୍,ନାମକ୍କଲ, ଇରୋଡ, ତିରୁପୁର, ନିଳଗିରି , କୋଏମ୍ବଟୁର, ପୋଲାଚି , ଦିଣ୍ଡିଗୁଲ, କରୁର, ତିରୁଚିରାପଲ୍ଲୀ, ପେରାମବାଲୁର, କୁଡାଲୋର, ଚିଦାମ୍ବରମ୍, ମାୟିଲାଡୁଥୁରାଇ, ନାଗାପାଟ୍ଟିନମ୍, ଥାନଜାଭୁର, ଶିଭଗଙ୍ଗା, ମଦୁରୈ, ଥେନି, ବିରୁଧୁନଗର, ରାମନାଥପୁରମ୍, ଥୋଥୁକୁଡି, ତେନକାସୀ, ତିରୁନେଲବେଲି ଏବଂ କନ୍ୟାକୁମାରୀ।ସିକ୍କିମ ନାଗାଲାଣ୍ଡ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: କୁଚବିହାର, ଆଲିପୁରଦ୍ବାର ଏବଂ ଜାଲପାଇଗୁଡି |

ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ: 26 ଏପ୍ରିଲ 2024

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ: ଆମ୍ରୋହା, ମରେଠ, ବାଗପତ, ଗୈାତମବୁଦ୍ଧ ନଗର, ବୁଲନ୍ଦଶାହର, ଆଲିଗଡ ଏବଂ ମଥୁରା | ରାଜସ୍ଥାନ: ଟୋଂକ-ସାୱାଇ ମାଧୋପୁର, ଅଜମେର, ପାଲି, ଯୋଧପୁର, ବାଡମେର, ଜାଲୈାର, ଉଦୟପୁର, ବଂସବାଡା ,

ଚିତ୍ତୈାଗଡ, ରାଜସମାନନ୍ଦ, ଭିଲୱାରା, କୋଟା ଏବଂ ଝାଲାୱାର-ବାରାଂ |

କର୍ଣ୍ଣାଟକ: ଉଡୁପି ମଗଲୁର, ହାସନ, ଦକ୍ଷିଣ କନ୍ନଡ, ଚିତ୍ରଦୁର୍ଗ, ତୁମ୍କୁର, ମାଣ୍ଡ୍ୟା, ମୈସୋର, ଚାମରାଜାନଗର ଏବଂ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ | ଗ୍ରାମୀଣ, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଉତ୍ତର, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଦକ୍ଷିଣ, ଚିକ୍କାବାଲାପୁର, କୋଲାର ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ: ଟିକାମଗଡ, ଦାମୋହ, ଖଜୁରାହୋ, ସତନା, ରିୱା, ହୋଶଙ୍ଗାବାଦ ଏବଂ ବେତୁଲ | ମହାରାଷ୍ଟ୍ର: ବୁଲଢାନା, ଅକୋଲା, ଅମ୍ରାବତୀ, ୱାର୍ଧା, ୟାଭାତମାଲ-ୱାଶିମ୍, ହିଙ୍ଗୋଲି, ନନ୍ଦେଡ ଏବଂ ପରଭନୀ | ଆସାମ: ଡାରଙ୍ଗ-ଉଦଲଗୁରୀ, ଦିଫୁ, କରିମଗଞ୍ଜ, ସିଲଚର ଏବଂ ନାଗାଓଁ | ବିହାର: କିଶାନଗଞ୍ଜ, କାଟିହର, ପୂର୍ଣ୍ଣିଆ, ଭାଗଲପୁର ଏବଂ ବାଙ୍କା | ଛତିଶଗଡ: ରାଜନନ୍ଦଗାଓଁ, ମହାସାମୁଦ ଏବଂ କାଂକର। ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର: ଜାମ୍ମୁ | ତ୍ରିପୁରା: ତ୍ରିପୁରା ପୂର୍ବ କେରଳ: କାସାରାଗୋଡ, କନ୍ନୁର, ବଡକରା, ୱାୟନାଡ, କୋଝିକୋଡେ, ମଲପୁରାମ, ପୋନାନି, ପାଲକ୍କଡ, ଆଲାଥୁର, ତ୍ରିସୁର, ଚଲାକୁଡି, ଏର୍ନାକୁଲମ, ଇଡୁକି, କୋଟାୟାମ, ଆଲାପୁଜା, ମାଭେଲିକାରା, ପଠାନମଥୀତା, କୋଲାମ, ଅଟ୍ଟିଙ୍ଗାଲ ଏବଂ ଥିରୁଭାନନ୍ତପୁରମ। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ଦାର୍ଜିଲିଂ, ରାଇଗଞ୍ଜ ଏବଂ ବାଲୁରଘାଟ |

ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ: 7 ମଇ 2024

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ: ସମ୍ଭଲ, ହାଥ୍ରାସ, ଆଗ୍ରା, ଫତେହପୁର ସିକ୍ରି, ଫିରୋଜାବାଦ, ମେନ୍ପୁରୀ, ଏଟା, ବାଦାୟୁଂ, ଓନଲା ଏବଂ ବରେଲି |ଗୁଜରାଟ : କଚ୍ଛ,ବନାସକଂଠା, ପାଟନ, ମେହସାଣା, ସାବରକାଂଠା, ଗାନ୍ଧୀ ନଗର, ଅହମଦାବାଦ ପୂର୍ବ, ଅହମଦାବାଦ ପଶ୍ଚିମ, ସୁରେନ୍ଦ୍ର ନଗର, ରାଜକୋଟ, ପୋରବନ୍ଦର, ଜାମନଗର , ଜୁନାଗଡ଼, ଅମରେଲୀ,ଭାବନଗର,ଆନନ୍ଦ, ଭରୁଚ,ବାରଡୋଲୀ, ସୁରତ, ନବସାରୀ, ଏବଂ ବଲସାଡା । କର୍ଣ୍ଣାଟକ: ଚିକ୍କୋଡି, ବେଲଗାମ୍, ବିଜାପୁର, ଗୁଲବର୍ଗା, ରାଇଚୁର, ବିଦାର, କୋପାଲ, ବେଲାରୀ, ହାଭେରୀ, ଧରୱାଡ, ଉତ୍ତରା କନ୍ନଡ, ଦାବଣଗେରେ ଏବଂ ଶିମୋଗା। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର: ରାୟଗଡ, ବାରାମାତି, ଓସମାନାବାଦ, ଲାଟୁର, ସୋଲାପୁର, ମାଢା, ସାଙ୍ଗଲି, ସାତାରା, ରତ୍ନାଗିରି-ସିନ୍ଧୁଦର୍ଗ, କୋଲହାପୁର ଏବଂ ହାତକାଣଙ୍ଗଲେ | ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ: ମୋରେନା, ଭିଣ୍ଡ, ଗ୍ୱାଲିଅର୍, ଗୁନା, ସାଗର, ବିଦିଶା, ଭୋପାଳ ଏବଂ ରାଜଗଡ଼ | ଆସାମ: କୋକରାଝର, ଧୁବ୍ରି, ବାରପେଟା ଏବଂ ଗୁଆହାଟି | ବିହାର: ଝାଞ୍ଝରପୁର, ସୈାପଲ, ଆରେରିଆ, ମଧେପୁରା ଏବଂ ଖାଗଡିଆ | ଛତିଶଗଡ: ସୁରଗୁଜା, ରାୟଗଡ, ଜାନଜଗିର ଚମ୍ପା, କୋରବା, ବିଲାସପୁର, ଦୁର୍ଗ ଏବଂ ରାୟପୁର। ଦାମନ ଏବଂ ଡିୟୁ: ଦାଦ୍ରା ଏବଂ ନାଗର ହାଭେଲି | ଗୋଆ: ଉତ୍ତର ଗୋଆ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଗୋଆ | ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର: ଅନନ୍ତମାର୍ଗ-ରାଜୈାରୀ | ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ମାଲଦା ଉତ୍ତର, ମାଲଦା ଦକ୍ଷିଣ, ଜାଙ୍ଗିପୁର ଏବଂ ମୁର୍ସିଦାବାଦ |

ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ: 13 ମଇ 2024

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ: ଶାହାଜାହାନପୁର, ଫେରି, ଦୈାରା, ସୀତାପୁର, ହାର୍ଡୋଇ, ମିଶରିଖ, ଉନ୍ନାଓ, ଫାରୁଖାବାଦ, ଇଟାୱା, କନ୍ନୈାଜ, କାନପୁର, ଆକବରପୁର ଏବଂ ବହରାଇଚ | ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ: ଦେୱାସ, ଉଜୈନ, ମାନ୍ଦସୈାର, ରତ୍ଲାମ, ଧାର, ଇନ୍ଦୋର, ଖାର୍ଗୋନ ଏବଂ ଖଣ୍ଡୱା | ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ: ଆରାକୁ, ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍, ଭିଜୟନଗରମ୍, ବିଶାଖାପାଟନମ୍, ଅନାକାପଲେ, କାକିନାଡା, ଅମାଲାପୁରମ୍, ରାଜହମନ୍ଦୁରୀ, ନରସପୁରମ୍, ଏଲୁରୁ, ମଛଲିପାଟନମ୍, ବିଜୟୱାଡା, ଗୁଣ୍ଟୁର, ନାରସାରାଓପେଟ, ବାପାଟଲା, ଅଙ୍ଗୋଲ, ନନ୍ଦ୍ୟାଲ,କୁରନୁଲ, ଅନନ୍ତପୁର , ସିନ୍ଦୁର, କଡପ୍ପା, ନଲ୍ଲୋର, ତିରୁପତି, ରାଜମ୍ପେଟ୍ ଏବଂ ଚିତ୍ତୋର | ମହାରାଷ୍ଟ୍ର: ନନ୍ଦୁରବର୍, ଜାଲଗାଓଁ, ରାଭେର, ଜଲନା, ଔରଙ୍ଗାବାଦ, ମାଭଲ, ପୁଣେ, ଶିରୁର, ଅହମ୍ମଦନଗର, ଶିର୍ଡି ଏବଂ ବିଡ୍ | ବିହାର: ଦାରବଙ୍ଗା, ଉଜିଆରପୁର, ସାମସ୍ତିପୁର, ବେଗୁସରାଇ ଏବଂ ମୁଙ୍ଗେର | ଓଡ଼ିଶା: କାଲାହାଣ୍ଡି, ନବରଙ୍ଗପୁର, ବ୍ରହ୍ମପୁର ଏବଂ କୋରାପୁଟ | ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର: ଶ୍ରୀନଗର। ଝାଡଖଣ୍ଡ: ସିଂହଭୂମ୍, ଖୁଣ୍ଟି, ଲୋହରଦାଗା ଏବଂ ପାଲାମୁ | ତେଲେଙ୍ଗାନା: ଆଦିଲାବାଦ, ପେଦାପାଲ୍ଲୀ, କରିମନଗର, ନିଜାମାବାଦ, ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ମେଡାକ, ମାଲକଜଗିରି, ସିକନ୍ଦରାବାଦ, ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ଚେଭେଲା, ମହବୁବନଗର, ନାଗରକର୍ନୁଲ, ନାଲଗୋଣ୍ଡା, ଭୋଙ୍ଗିର, ୱାରଙ୍ଗାଲ, ମହବୁବାବାଦ୍ ଏବଂ ଖମାମ। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ବହରାମପୁର, କୃଷ୍ଣନଗର, ରଣାଘାଟ, ବର୍ଦ୍ଧମାନ ପୁରବା, ବର୍ଦ୍ଧମାନ – ଦୁର୍ଗାପୁର, ଆସାନସୋଲ, ବୋଲପୁର ଏବଂ ବିରଭୂମ୍।

ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ: 20 ମଇ 2024

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ: ମୋହନଲାଲ ଗଞ୍ଜ, ଲକ୍ଷ୍ନୌ, ରାୟବରେଲି, ଆମେଥୀ, ଜାଲାଉନ୍, ଝାନସୀ, ହମିରପୁର, ବାନ୍ଦା, ଫତେହପୁର, କୈାଶମ୍ବୀ, ବାରବାଙ୍କି, ଫୈଜାବାଦ, କେସରଗଞ୍ଜ ଏବଂ ଗୋଣ୍ଡା। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର: ଧୁଲେ, ଡିଣ୍ଡୋରି, ନାଶିକ୍, ପାଲଘର, ଭୱାଣ୍ଡି, କଲ୍ୟାଣ, ଥାନେ, ମୁମ୍ବାଇ ଉତ୍ତର, ମୁମ୍ବାଇ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ, ମୁମ୍ବାଇ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ, ମୁମ୍ବାଇ ଉତ୍ତର-ମଧ୍ୟ, ମୁମ୍ବାଇ ଦକ୍ଷିଣ-ମଧ୍ୟ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ଦକ୍ଷିଣ | ବିହାର: ସୀତାମଢୀ, ମଧୁବଣୀ, ମୁଜାଫରପୁର, ସରଣ ଏବଂ ହାଜିପୁର | ଓଡ଼ିଶା: ବରଗଡ, ସୁନ୍ଦରଗଡ, ବୋଲାଙ୍ଗୀର, କନ୍ଧମାଳ ଏବଂ ଆସ୍କା | ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର: ବାରାମୁଲ୍ଲା | ଝାଡଖଣ୍ଡ: ଚତରା, କୋଡର୍ମା ଏବଂ ହଜରିବାଗ | ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ବନଙ୍ଗାବ, ବ୍ୟାରେକପୁର, ହାୱରା, ଉଲୁବେରିଆ, ଶ୍ରୀରାମପୁର, ହୁଗଲି ଏବଂ ଆରାମବାଗ |

ଷଷ୍ଠ ପର୍ଯ୍ୟାୟ: 25 ମଇ 2024

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ: ସୁଲତାନପୁର, ପ୍ରତାପଗଡ, ଫୁଲପୁର, ପ୍ରୟାଗରାଜ, ଆମ୍ବେଦକରନଗର, ଶ୍ୱସ୍ତି, ଡୁମରିଙ୍ଗଞ୍ଜ, ବସ୍ତି, ସନ୍ଥ କବୀରନଗର, ଲାଲଗଞ୍ଜ, ଆଜମଗଡ, ଜୈନପୁର, ମଛଲି ସହର ଏବଂ ଭଦୋହି | ହରିୟାଣା: ଅମ୍ବାଲା, କର୍ଣ୍ଣଲ, ସୋନିପାଟ, ରୋହତକ, ସିରସା, କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର, ଫରିଦାବାଦ, ଗୁରୁଗାଓଁ, ଭବାନୀ-ମହେନ୍ଦ୍ରଗଡ ଏବଂ ହିସାର | ବିହାର: ଭାଲ୍ମିକି ନାଗର, ପଶ୍ଚିମ ଚମ୍ପରନ୍, ପୂର୍ବ ଚମ୍ପରନ୍, ଶୋପୁର, ବୈଶାଲୀ, ଗୋପାଳଗଞ୍ଜ, ସିୱାନ୍ ଏବଂ ମହାରାଜଗଞ୍ଜ | ଦିଲ୍ଲୀ: ଚାନ୍ଦନୀ ଚୈାକ୍, ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀ, ପୂର୍ବ ଦିଲ୍ଲୀ, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଲ୍ଲୀ, ପଶ୍ଚିମ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଲ୍ଲୀ | ହରିୟାଣା: ଅମ୍ବାଲା, କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର, ସିର୍ସା, ହିସାର, କର୍ଣ୍ଣଲ, ସୋନିପତ, ରୋହତକ, ଭବାନୀ ମହେନ୍ଦ୍ରଗଡ, ଗରଡଗାଓଁ ଏବଂ ଫରିଦାବାଦ | ଓଡ଼ିଶା: ସମ୍ବଲପୁର, କେନ୍ଦୁଝର, ଢେଙ୍କାନାଳ, କଟକ, ପୁରୀ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ୱର। ଝାଡଖଣ୍ଡ: ଗିରିଡିହ, ଧନବାଦ୍, ରାଞ୍ଚି ଏବଂ ଜାମସେଦପୁର | ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ତାମୁଲକ, କଂଥି, ଘାଟଲ, ଝାରଗ୍ରାମ, ମେଦିନୀପୁର, ପୁରୁଲିଆ, ବାଙ୍କୁରା ଏବଂ ବିଷ୍ଣୁପୁର |

ସପ୍ତମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ: 1 ଜୁନ୍ 2024 |

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ: ମହାରାଜଗଞ୍ଜ, ଗୋରଖପୁର, କୁସିନାଗର, ଦେଓରିଆ, ଭାଂଶଗାଓଁ, ଘୋସି, ସାଲେମପୁର, ବାଲିଆ, ଗାଜିପୁର, ଚାନ୍ଦୁଲି, ବାରାଣାସୀ, ମିର୍ଜାପୁର ଏବଂ ରୋବର୍ଟସଗଞ୍ଜ | ପଞ୍ଜାବ: ଅମୃତସର, ଆନନ୍ଦପୁର ସାହିବ, ବାଠିଣ୍ଡା, ଫରିଦକୋଟ, ଫତେହଗଡ ସାହେବ, ଫିରୋଜପୁର, ଗୁରୁଦାସପୁର, ହୋଶିଆରପୁର, ଜଲନ୍ଦର, ଖଦୁର ସାହେବ, ଲୁଧିଆନା, ପଟିଆଲା ଏବଂ ସାଙ୍ଗରୁର। ବିହାର: ନାଲନ୍ଦା, ପାଟନା ସାହେବ, ପାଟିଲପୁତ୍ର, ଆରରା, ବକ୍ସାର, ସାସରାମ, କରକାଟ ଏବଂ ଜାହାନାବାଦ | ଓଡ଼ିଶା: ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ବାଲେସୋର, ଭଦ୍ରକ, ଜାଜପୁର, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଏବଂ ଜଗତସିଂହପୁର | ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ: କଙ୍ଗରା, ମଣ୍ଡି, ହମିରପୁର ଏବଂ ଶିମଲା | ଝାଡଖଣ୍ଡ: ରାଜମହଲ, ଧୁମ୍କା ଏବଂ ଗୋଡ୍ଡା | ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ: ଦମ୍ ଦମ୍, ବାରାସାଟ, ବାସୀରହାଟ, ଜୟନଗର, ମଥୁରପୁର, ହୀରାଖଣ୍ଡ ହାରବର୍, ଯାଦବପୁର, କୋଲକାତା ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ କୋଲକାତା ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼।

Leave A Reply

Your email address will not be published.