Jai Odisha
News

କ୍ଷୀର ଚାହା ପିଉଥିଲେ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ।

ଯଦି ସକାଳ ଏକ କପ୍ ଗରମ ଚା ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ତେବେ ଦିନଟି ସତେଜ ଅନୁଭବ କରେ | ସକାଳ ହେଉ କି ସଞ୍ଜ, ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଚା ପିଇବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ଚାର ମଜା ହିଁ କିଛି ଅଲଗା। ବର୍ତମାନ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସ୍ବାଦର ଚା ମିଳୁଛି । କିନ୍ତୁ କିଛ ଲୋକ କ୍ଷୀର ଚା ପିଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ତେବେ

ଆପଣ ବି କ୍ଷୀର ଚା ପିଇବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି କି? କିନ୍ତୁ ଏହି ଚା ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍, ତାହା ହେଉଛି ଖାଲି ପେଟରେ କ୍ଷୀର ସହିତ ଚା ପିଇବାର ଅସୁବିଧା |

ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ଷୀର ସହିତ ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ପେଟ ଫୁଲିଯାଏ | ଚା’ରେ କଫିନ୍ ଥାଏ, ଯାହା ପେଟ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ | ଯେତେବେଳେ ଏହି ପାନୀୟରେ କ୍ଷୀର ମିଶାଯାଏ, ଏହା ଅମ୍ଳତା ବଢାଇଥାଏ |

କଫିନ୍ ବ୍ୟତୀତ ଚା’ରେ ଥିଓଫିଲାଇନ୍ ମଧ୍ୟ ଥାଏ | ଅତ୍ୟଧିକ ଚା ’ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଶରୀରକୁ ଡିହାଇଡ୍ରେଟ୍ କରାଏ, ଯାହା ଗମ୍ଭୀର କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟର କାରଣ ହୋଇଯାଏ।

ଯଦି ଆପଣ ଚିନ୍ତାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ତେବେ ବାରମ୍ବାର ଚା ପିଇବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ | କାରଣ ଏହା ପ୍ରକୃତରେ ଏହି ଅବସ୍ଥାର ଲକ୍ଷଣ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ |

ଚା’ରେ ଥିବା କଫିନ୍ , ଆପଣଙ୍କ ନିଦକୁ ବାଧା ଦେଇପାରେ ଏବଂ ଅନିଦ୍ରା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | ତେଣୁ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଅନିଦ୍ରା ଏବଂ ଅନିଦ୍ରା ଲକ୍ଷଣରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି, ସେତେବେଳେ କ୍ଷୀର ଚା ପିଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ |

ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ଷୀର ଚା ରକ୍ତଚାପରେ ଅସନ୍ତୁଳନ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ଏବଂ ତେଣୁ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଧିକ ପରିମାଣରେ କ୍ଷୀର ସହିତ ଚା ପିଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ଷୀର ଚା ପିଇବା ଯୋଗୁଁ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ହୋଇପାରେ ଯାହା ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ହୋଇପାରେ, ତେଣୁ କ୍ଷୀର ଏବଂ ଚିନି ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ଅଧିକ ଚା ପିଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.