Jai Odisha
News

ଜି୨୦ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବ ଭାରତ ,ଦେଶରେ ହେବ ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ବୈଠକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୧୩।୯: ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷରେ ଜି -୨୦ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାରତ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବ। ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରୁ ୩୦ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଭାରତର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଜି-୨୦ର ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ବୈଠକ ହେବ। ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଭାରତର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଜି -୨୦ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ସହ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ, ଭାରତ ୧ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ ରୁ ଜି-୨୦ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବ। ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ, ରାଷ୍ଟ୍ରାଧ୍ୟକ୍ଷ/ଶାସନାଧ୍ୟକ୍ଷର ସ୍ତରରେ ଜି-୨୦ ଦେଶର ନେତାଙ୍କର ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ୯ ଓ ୧୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୩ରୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାର ଅଛି। ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୨ରୁ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୩ ଯାଏଁ ସାରା ଦେଶରେ ଭାରତର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଜି୨୦ର  ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ବୈଠକ ହେବ । ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛି । କାରଣ ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ବରରୁ ଦେଶକୁ ଜି୨୦ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା ମିଳିଯିବ ।   ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ବିଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ରମୁଖ୍ୟ ଜି୨୦ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ । ୨୦୨୩ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୯ ଓ ୧୦ରେ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏହାକୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଆୟୋଜନ କରାଯିବା ନେଇ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି ।, ଜି୨୦ ହେଉଛି ବିକଶିତ ଓ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶର ଏକ ସଙ୍ଗଠନ । ଏହାର ସଦସ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ହେଲେ ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ବ୍ରାଜିଲ, କାନାଡା, ଚୀନ, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଜର୍ମାନୀ, ଭାରତ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଇଟାଲୀ, ଜାପାନ, କୋରିଆ, ମେକ୍ସିକୋ, ଋଷ, ସାଉଦି ଆବ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ତୁର୍କୀ, ୟୁକେ, ଆମେରିକା ଓ ୟୁରୋପୀୟ ସଙ୍ଘ । ଅର୍ଥାତ ୧୯ ଦେଶ ଓ ୟୁରୋପୀୟ ସଙ୍ଘ ମିଶି ଜି୨୦ର ୨୦ ସଦସ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି । ଜି୨୦ ବିଶ୍ୱର ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ଜିଡିପି ଓ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବ୍ୟାପାରର ଦୁଇ ତୃତୀୟାଂଶ ବହନ କରିଥାଏ । ଭାରତ ଏବେ ଜି୨୦ ତ୍ରୋଇକାର ସଦସ୍ୟ ରହିଛି । ଏଥିରେ ଭାରତ ସହ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଓ ଇଟାଲୀ ମଧ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି । ଗତବର୍ଷ ଇଟାଲୀ ଏହାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଥିଲା । ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ହେବ ଯେତେବେଳେ ଟ୍ରୋଇକାରେ ତିନି ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶ ଓ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥା ସାମିଲ ହେବେ । ଜି୨୦ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ସମ୍ମିଳନୀ ଓ ବୈଠକରେ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଙ୍ଗଠନ ଓ ଅତିଥି ଦେଶକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଦିଆଯାଏ । ଭାରତ ନିଜ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ବାଂଲାଦେଶ, ମିଶର, ମରିସସ, ନେଦରଲାଣ୍ଡ, ନାଇଜେରିଆ, ଓମାନ, ସିଙ୍ଗାପୁର, ସ୍ପେନ୍ ଓ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରତକୁ ଅତିଥି ଭାବେ ଆମନ୍ତ୍ରଣକରିବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.