Jai Odisha
News

ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ବର୍ଜନ କରିବେ କଂଗ୍ରେସ ସମେତ ୧୯ଟି ଦଳ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୪।୫ :ଆଜି ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ୯ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା କହିଛନ୍ତି, ମେ ୨୮ ତାରିଖ ଦିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଦେଶ ପ୍ରତି ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିବେ। ରେକର୍ଡ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ନୂଆ ସଂସଦ ଭବନ ନିର୍ମାଣ ‌ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ନିର୍ମାଣ କରିଥିବା ୬୦,୦୦୦ ଶ୍ରମଜୀବୀଙ୍କୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ସମ୍ମାନିତ କରିବେ। କଂଗ୍ରେସ ସମେତ ୧୯ଟି ବିରୋଧୀ ଦଳ ନୂତନ ସଂସଦ ଗୃହର ଉଦ୍ଘାଟନୀ ସମାରୋହକୁ ବଏକଟ୍ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।କଂଗ୍ରେସ, ‘ଆପ୍‌’, ଶିବସେନା (ୟୁବିଟି), ତୃଣମୂଳ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଜନତା ଦଳ (ୟୁନାଇଟେଡ୍‌) ସମେତ ୧୯ଟି ବିରୋଧୀ ଦଳ ମେ ୨୮ ତାରିଖରେ ହେବାକୁ ଥିବା ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ଉତ୍ସବ ବର୍ଜନ କରିବେ ବୋଲି ଆଜି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କଦ୍ବାରା ହେବାକୁ ଥିବା ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ଉଦ୍‌ଘାଟନ ସମାରୋହରେ ଯୋଗ ଦେବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଜାରି କରିଥିବା ମିଳିତ ବିବୃତିରେ ବିରୋଧୀ ଦଳମାନେ କହିଛନ୍ତି।ମିଳିତ ହୋଇ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ, ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଆତ୍ମା ​​ସଂସଦରୁ ବହିଷ୍କୃତ ହୋଇଛି। ଏହି ବିଲଡିଂରେ ଆମେ କୌଣସି ମୂଲ୍ୟ ଦେଖୁନାହୁଁ। ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନର ଉଦଘାଟନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ, ଏହି ସ୍ୱାଧୀନତା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସରକାର ବିରୋଧରେ ଆମେ ସଂଗ୍ରାମ ଜାରି ରଖିବା।ସଂସଦ ଗୃହର ଉଦଘାଟନକୁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉତ୍ସବ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରି କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ସରକାର ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ବିପଦରେ ପକାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ନୂତନ ସଂସଦ ଏକ ସ୍ୱାଧୀନତା ମୂଳକ ଭାବରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ, ଆମେ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବସରରେ ଆମର ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ଅଲଗା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲୁ। କିନ୍ତୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁଙ୍କୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନର ଉଦଘାଟନ ପାଇଁ ଯେଉଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ତାହା କେବଳ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପ୍ରତି ଅପମାନ ନୁହେଁ, ବରଂ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଉପରେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଆକ୍ରମଣ।ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଅଣ-ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ ଯିଏ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ସଂସଦକୁ ଘୋଡାଉଛନ୍ତି। ଶତାବ୍ଦୀର ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଭାରତର ଲୋକ କିମ୍ବା ସଂସଦୀୟ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ କୌଣସି ପରାମର୍ଶ ନକରି ନୂତନ ସଂସଦ ଭବନ ବହୁ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି।

ଏହି ଦଳଗୁଡ଼ିକ ବୈଠକ କରିଥିଲେ

ଭାରତୀୟ ଜାତୀୟ କଂଗ୍ରେସ
ଦ୍ରାବିଡା ମୁନ୍ନେଟ୍ରା କାଜଗାମ (ଡିଏମକେ)
ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି
ଶିବସେନା (ଉଦ୍ଧବ ବାଲାସାହେବ ଠାକରେ)
ସମାଜବାଦି ପାର୍ଟି
କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ସିପିଆଇ)
ଝାଡଖଣ୍ଡ ମୁଖୀ ମୋର୍ଚା
କେରଳ କଂଗ୍ରେସ (ମଣି)
ବିଦୁଥଲାଇ ଚିରୁଥିଗାଲ କାଚୀ
ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଲୋକ ଦଳ (ଆରଏଲଡି)
ତ୍ରିନାଥ କଂଗ୍ରେସ (ଟିଏମସି)
ଜନତା ଦଳ (ୟୁନାଇଟେଡ୍) (ଜେଡିୟୁ)
ଜାତୀୟତାବାଦୀ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି (ଏନସିପି)
କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ମାର୍କ୍ସବାଦୀ) (ସିପିଏମ୍)
ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ଜନତା ଦଳ (ଆରଜେଡି)
ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ୟୁନିଅନ୍ ମୁସଲିମ୍ ଲିଗ୍
ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ
ବୈପ୍ଳବିକ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି
ମାରୁମାଲର୍ଥୀ ଦ୍ରାବିଡା ମୁନ୍ନେଟ୍ରା କାଜଗାମ (MDMK)

Leave A Reply

Your email address will not be published.