Jai Odisha
News

ପରଲୋକରେ ‘ଭାରତର ଇସ୍ପାତ ପୁରୁଷ’ ଜାମସେଦ ଜେ ଇରାନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୦୧/୧୧:ଟାଟା ଷ୍ଟିଲର ପୂର୍ବତନ ପ୍ରବନ୍ଧକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ(ଏମଡି) ତଥା ପଦ୍ମଭୂଷଣ ଡ. ଜାମସେଦ ଜେ ଇରାନୀଙ୍କ ସୋମବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ପରଲୋକ ଘଟିଛି। ଜାମସେଦପୁର  ଟାଟା ମେନ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ସେ ଶେଷ ନିଃଶ୍ଵାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି। ମୃତ୍ୟୁ ବେଳକୁ ତାଙ୍କୁ ୮୬ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା। ଭାରତର ଇସ୍ପାତ ପୁରୁଷ ନାମରେ ପରିଚିତ ଜାମସେଦ ଜେ ଇରାନୀ ପତ୍ନୀ ଡାଇସି ଏବଂ ତିନି ପିଲାଙ୍କୁ ଛାଡି ଆରପାରିକୁ ଚାଲି ଯାଇଛନ୍ତି।   ଚାରି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଇରାନ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ ସହିତ ସେ ଜଡିତ ଥିଲେ । ସେ ଜୁନ୍ ୨୦୧୧ ରେ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ ବୋର୍ଡରୁ ଅବସର ନେଇଥିଲେ, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ କମ୍ପାନୀ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ସମ୍ମାନ ଲାଭ କରିଥିଲା ​। ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ବିଦେଶ ଗସ୍ତ କରିଥିବା ଇରାନୀ ୧୯୬୮ ମସିହାରେ ଟାଟା ଆଇରନ୍ ଆଣ୍ଡ ଷ୍ଟିଲ୍ କମ୍ପାନୀ (ବର୍ତ୍ତମାନ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍) ରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଫେରିଥିଲେ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ସହକାରୀ ଭାବରେ ଏହି ଫାର୍ମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ୧୯୭୯ରେ ମହାପ୍ରବନ୍ଧକ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ୧୯୮୫ରେ ସଭାପତି ହୋଇଥିଲେ। ୧୯୯୨ରୁ ୨୦୦୧ ଜୁଲାଇ ଯାଏଁ ଟାଟାର ପରିଚାଳକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଦାୟିତ୍ଵ ତୁଲାଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। କମ୍ପାନି ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛି ଯେ, ପଦ୍ମଭୂଷଣ ଡ. ଜାମସେଦ ଜେ ଇରାନୀଙ୍କ ବିୟୋଗରେ ଆମେ ମର୍ମାହତ ଏବଂ ଦୁଃଖିତ। ସେ ଦେଶର ଇସ୍ପାତ ପୁରୁଷ ବା ଷ୍ଟିଲ୍ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଭାବେ ପରିଚିତ। ଟାଟା ଷ୍ଟିଲ୍ ପରିବାର ତାଙ୍କ ପରିବାର ପ୍ରତି ଗଭୀର ସମବେଦନା ଜ୍ଞାପନ କରୁଛି।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.