Jai Odisha
News

ପୁଣି ଥରେ ବିବାଦରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପୁଣି ଥରେ ବିବାଦରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଛନ୍ତି। ନିକଟରେ ରାହୁଲ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ମୁଖ୍ୟ ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ। ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରି ୧୮୧ ଏକାଡେମିକ କୁଳପତି ତଥା ବହୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପୂର୍ବତନ କୁଳପତିଙ୍କ ସମେତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଖୋଲା ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମ୍ପର୍କରେ ସେ ମିଥ୍ୟା ପ୍ରଚାର କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ସେ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଶିକ୍ଷାବିତମାନେ ଏକ ଖୋଲା ଚିଠିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଉପ-କୁଳପତିମାନେ କେବଳ ଯୋଗ୍ୟତା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏକ ସଂସ୍ଥାର ସହଭାଗୀତା ଆଧାରରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଚିଠିରେ ରାହୁଲଙ୍କ ଦାବିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ଉପ-କୁଳପତି ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟା କଠୋର ଏବଂ ସ୍ବଚ୍ଛ ଏବଂ ଯୋଗ୍ୟତା, ଏକାଡେମିକ ଉତ୍କର୍ଷ ଏବଂ ଅଖଣ୍ଡତାର ମୂଲ୍ୟବୋଧ ବୋଲି ସମାହିତ ଥାଏ।
ଚିଠିରେ ଲେଖାଅଛି, ଯେଉଁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦ୍ୱାରା କୁଳପତିମାନେ ମନୋନୀତ ହୁଅନ୍ତି, ତାହା ଯୋଗ୍ୟତା, ବିଦ୍ୱତାପୁର୍ଣ୍ଣ ବିଶିଷ୍ଟତା ଏବଂ ଅଖଣ୍ଡତା ଉପରେ ଆଧାର କରି ଏକ କଠୋର, ସ୍ବଚ୍ଛ କଠୋର ପ୍ରକ୍ରିୟାର ବିଶେଷତା। ଚୟନଟି କେବଳ ଏକାଡେମିକ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନିକ ଦକ୍ଷତା ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ଆଗକୁ ନେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.