Jai Odisha
News

ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ : ଆଜି ସରକାର ଡାକିଲେ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,,୩୦।୧: ସଂସଦର ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସୋମବାର ଏକ ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଡାକିଛନ୍ତି। ସଂସଦର ଆଗାମୀ ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ନିମନ୍ତେ ସୋମବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରହ୍ଲାଦ ଜୋଷୀ ଏହି ବୈଠକ ଡକାଇଛନ୍ତି।ସଂସଦ ଗୃହ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୧୨ଟାରେ ଏହି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏଥିରେ ସଂସଦ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରହଲାଦ ଯୋଶୀ, କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ସଂସଦର ଉଭୟ ଗୃହରେ ଦଳର ଫ୍ଲୋର ନେତାମାନେ ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବେ। ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନରେ ସଂସଦର ଉଭୟ ଗୃହର ସୁରୁଖୁରୁରେ କାର୍ଯ୍ୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ସରକାର ସମସ୍ତ ରାଜନୈତିକ ଦଳରୁ ସହଯୋଗ ଲୋଡିବେ। ସଂସଦର ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ଜାନୁଆରୀ ୩୧ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଲୋକସଭା ଓ ରାଜ୍ୟସଭାର ମିଳିତ ବୈଠକରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦ୍ରୌପଦୀ ମୁର୍ମୁଙ୍କ ଠିକଣା ସହିତ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ହଲରେ ସକାଳ ୧୧ ଟାରୁ ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଉଭୟ ଗୃହରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ। ଫେବୃଆରୀ ୨ ରେ କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯିବ। ବିରୋଧୀ ଦଳ ଏହି ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକରେ ନିଜର ସମସ୍ୟା ବଢ଼ାଇବେ ଏବଂ ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନରେ ଉଠାଯିବାକୁ ଥିବା ପ୍ରସଙ୍ଗଗୁଡିକ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହା ପରେ ଅପରାହ୍ନରେ ଗୃହରେ ସହଯୋଗ ରଣନୀତି ପାଇଁ ଏନଡିଏର ଫ୍ଲୋର ନେତାଙ୍କ ବୈଠକ ମଧ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏହି ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ଦୁଇଟି ଭାଗରେ ହେବ । ଫେବୃଆରୀ ୨ରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ। ଏହି ୟୁନିୟନ ବଜେଟ୍ ୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ଶେଷ ପୂର୍ଣ୍ଣ ବଜେଟ୍ ହୋଇପାରେ। ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ୍ ୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ଏବଂ ୬୬ ଦିନରେ ୨୭ ଟି ସିଟିଂ ହେବ। ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଫେବୃଆରୀ ୧୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । ଫେବୃଆରୀ ୧୪ ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଛୁଟିଦିନ ରହିବ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ବିଭାଗର ସଂପୃକ୍ତ ସଂସଦୀୟ ସ୍ଥାୟୀ କମିଟି ଅନୁଦାନର ଦାବିକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ବିଭାଗ ସହ ଜଡିତ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ। ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନର ଦ୍ୱିତୀୟ ଭାଗ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୩ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୬ ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.