Jai Odisha
News

ମହାକାଶକୁ ‘ୱାନ୍‌ୱେବ୍‌ ଇଣ୍ଟର୍‌ନେଟ୍‌ ସାଟେଲାଇଟ୍‌’ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ କଲା ‘ଇସ୍ରୋ’

ଶ୍ରୀହରିକୋଟା,୨୬।୩ : ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂଗଠନ (ଇସ୍ରୋ) ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଶ୍ରୀହରିକୋଟାସ୍ଥିତ ସତୀଶ ଧାୱନ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ୩୬ଟି ଉପଗ୍ରହ ନେଇ ଭାରତର ସର୍ବବୃହତ ଏଲଭି-ଏମ୍‌-୩ ରକେଟ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିଛି।ଇସ୍ରୋର ୱାନ୍ ୱେବ୍-୨ ମିଶନ୍ ଜରିଆରେ ମହାକାଶକୁ ୩୬ ସାଟେଲାଇଟ୍ ପଠାଯାଇଛି। ଆନ୍ଧପ୍ରଦେଶର ଶ୍ରୀହରିକୋଟାରୁ LVM-III ରକେଟ୍‌ ଜରିଆରେ ସାଟେଲାଇଟ୍‌ ଉତ୍‌କ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଥିଲା। LVM-III ରକେଟ୍‌ର ଲମ୍ବ ୪୩.୫ ମିଟର ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଓଜନ ୬୪୩ ଟନ୍| ପୂର୍ବାହ୍ନ ସକାଳ ୯ ଟାରେ ଶ୍ରୀହରିକୋଟାସ୍ଥିତ ସତୀଶ ଧାୱନ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଏହାକୁ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଛି। ଏଲଭି-ଏମ୍‌-୩ ହେଉଛି ଇସ୍ରୋର ଭାରୀ ଲିଫ୍ଟ ରକେଟ। ଓ୍ବାନଓ୍ବେବ ଭାରତର ଟେଲିକମ ପ୍ରମୁଖ ଭାରତୀ ଗ୍ରୁପ ଦ୍ୱାରା ସମର୍ଥିତ ଏବଂ ଉପଗ୍ରହଗୁଡିକର ସଫଳ ଉତକ୍ଷେପଣ ସହିତ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ଜେନେରାଲ ୧ ଗ୍ରୁପକୁ ବିଶ୍ୱସ୍ତରରେ ପରିଚିତି କରାଇ ପାରିଛି। ଓ୍ବାନଓ୍ବେବର ବର୍ତ୍ତମାନ କକ୍ଷପଥରେ ୫୮୨ ଉପଗ୍ରହ ଅଛି। ଏବେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୬୧୮ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ୱାନୱେବ ଭାରତ ସମେତ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ କଭରେଜ ଯୋଗାଇବା ଦିଗରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ନେଉଛି। ୩୬ଟି ଉପଗ୍ରହର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ ୨୩ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୨ରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଶ୍ରୀହାରିକୋଟା ରକେଟ ଉତକ୍ଷେପଣ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଏଲଭି-ଏମ୍‌-୩ ରକେଟ ସହିତ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ଜିଓସିଙ୍କ୍ରୋନସ ସାଟେଲାଇଟ ଲଞ୍ଚ ଯାନ ଏମକେ-୩ (ଜିଏସଏଲଭି-ଏମ୍‌କେ-୩) ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା। ୱାନୱେବ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସୁନୀଲ ଭାରତୀ ମିତ୍ତଲ ଗତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଆଇଏସଆରଓର ବାଣିଜି୍ୟକ ଓ୍ବିଙ୍ଗଙ୍‌ ନ୍ୟୁ ସ୍ପେସ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ ୱାନୱେବ ସହିତ ଦୁଇ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୭୨ ଉପଗ୍ରହ ଉତକ୍ଷେପଣ ପାଇଁ ୧୦୦୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଚୁକ୍ତି କରିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.