Jai Odisha
News

ମାତ୍ର ୧୦ ମିନିଟରେ ୫୦୦ କିଲୋମିଟର ରେଞ୍ଜ୍‌, ଚାଜିଂ ସ୍ପିଡ଼ର ରେକର୍ଡ଼ ଭାଙ୍ଗିଲା ଚାଇନାର ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କାର୍ ମେଗା ମିନିଭାନ୍

ଚାଇନାର ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡିକ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଅଗ୍ରଗତି କରୁଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ, କାର୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚିନାର ଏକ ଭିଡିଓ ଚାଇନାର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ସମସ୍ତେ ଲି ଅଟୋ ମେଗା ମିନିଭାନର ଲାଇଟିଂ ଫାଷ୍ଟିଂ ଚାର୍ଜିଂ କ୍ଷମତା ବିଷୟରେ କହିଛି। ଏହି ଫ୍ୟୁଚରିଷ୍ଟିକ କାର୍ ବସିବା ପାଇଁ ୩ ଧାଡ଼ିର ସିଟ୍ ଅଫର୍ ଦିଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଲି ଅଟୋ ମେଗା ମିନିଭାନର ପାୱାର ଏବଂ ପିଚର ସମ୍ପର୍କରେ ।
ଲି ଅଟୋ ମେଗା ମିନିଭାନର ମୂଲ୍ୟ ହେଉଛି ୮୩,୦୦୦ ଡ଼ଲାର (ପ୍ରାୟ ୬୮,୭୮,୧୧୦ ଟଙ୍କା) । ମାର୍ଚ୍ଚ ୧ ରୁ ଏହି ବୈଦ୍ୟୁତିକ କାର ଚାଇନାର ବଜାରକୁ ଆସୁଛି।
ଲି ଅଟୋ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ନୂତନ ମାନକ ସ୍ଥିର କରି ଚାଇନାରେ ପ୍ରିମିୟମ୍ ଇଭିରେ ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ନାମ ପାଲଟିଛି । ମେଗା ମିନିଭାନର ଚାର୍ଜିଂ କ୍ଷମତା ଏହାର ଏକ ଉଦାହରଣ । ଏକ ଫାଷ୍ଟ ଚାର୍ଜିଂ ଷ୍ଟେସନରେ ଏକ ଡେମୋରେ, ମେଗା ମିନିଭାନ୍ ପ୍ରାୟ ମାତ୍ର ୧୦ ମିନିଟ୍ ୩୬ ସେକେଣ୍ଡରେ ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଚାର୍ଜ ହୋଇଗଲା । ଏହା ଏକ କଫି ବ୍ରେକ୍ ଠାରୁ କମ୍ ଅଟେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଦ୍ରୁତତମ ଚାର୍ଜିଂ ଇଭି ହେଉଛି କିଆ ଇଭି ୬ ଯାହାକି ପ୍ରାୟ ୧୮ ମିନିଟରେ ୧୦% ରୁ ୮୦% ଚାର୍ଜ ହୋଇପାରେ । ସାଧାରଣତ ଇଭି ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନେ ରାତିସାରା ସେମାନଙ୍କ ଗାଡି ଚାର୍ଜ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଟ୍ରାଭେଲ ସମୟରେ, ସ୍ପିଡ୍ ଚାର୍ଜ କରିବା ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।
ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ମେଗା ଏତେ କମ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କେତେ ଶକ୍ତି ପ୍ରାପ୍ତ କରୁଛି । ପ୍ରାୟ ୫୦୦ କିଲୋମିଟରର ରେଞ୍ଜ ଏହା ମାତ୍ର ୧୦ ମିନିଟରେ ହାସଲ କରିଛି । ଚାଇନାର ବ୍ୟାଟେରୀ ଉତ୍ପାଦନକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଉଇଞଖ ଦ୍ୱାରା ଯୋଗାଯାଇଥିବା ମେଗା ବ୍ୟାଟେରୀ ଯୋଗୁଁ ଏହି ସଫଳତା ମିଳିପାରିଛି ।ମିନି ଭ୍ୟାନ୍ ସର୍ବାଧିକ ୫୨୧ କିଲୋୱାଟ ଚାର୍ଜିଂ ହାରରେ ଚାର୍ଜ କରିପାରିବ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନର ଟେସ୍ଲାର କ୍ଷମତାଠାରୁ ଦୁଇଗୁଣ ଅଧିକ । ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର କିଛି ଚାର୍ଜିଂ ଷ୍ଟେସନ୍ ୩୫୦ କିଲୋୱାଟ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଅଫର୍ ଦେଉଥିବାବେଳେ ସେଠାରେ କେବଳ କିଛି କାର୍ ଅଛି ଯାହା ସେହି ଶକ୍ତିର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ । ଯାନବାହାନ କ୍ଷମତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଶୀର୍ଷରେ ରହିବା ସହିତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଚାର୍ଜ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଚାଇନା ଆଗରେ ଅଛି, ଷ୍ଟେସନଗୁଡିକ ୫୦୦ କିଲୋୱାଟ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.