Jai Odisha
News

ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଫୁଟିଲା ବାଣ,ବଢ଼ିଲା ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ,୨୫/୧୦:  ଦୀପାବଳିରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବାଣ ଫୁଟାଇବା ଯୋଗୁଁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଅଧିକ ବଢ଼ିଛି।  ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବାଣ ଫୁଟାଇବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ ଲୋକେ ତାହାକୁ ଅମାନ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଲୋକେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ନମାନି ଖାଲି ବାଣ ଫୁଟାଇ ନାହାନ୍ତି ବରଂ ଖୁବ୍‌ ଶବ୍ଦ କରୁଥିବା ବାଣ ସବୁ ମାରିଛନ୍ତି। ଯାହା ଦ୍ବାରା ଦିଲ୍ଲୀରେ ଶବ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣ ହେବା ସହ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ହୋଇ ପରିବେଶ ଖୁବ୍ ଜୋର୍‌ରେ ପ୍ରଦୂଷିତ ହୋଇଛି। ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତରରେ ପ୍ରଦୂଷଣର ଘନ ଆସ୍ତରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।  ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଏନସିଆରରେ ବାୟୁମାନ ସୂଚକାଙ୍କ ବିପଜ୍ଜନକ ଶ୍ରେଣୀରେ ରହିଛି।ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଏନସିଆରରେ ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ସୂଚକାଙ୍କ ଦିୱାଲୀ ଆରମ୍ଭରୁ ‘ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଦୂଷିତ ‘ ବର୍ଗରେ ରହିଆସିଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କମିଟିର ପ୍ରକୃତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀର ଜାହାଙ୍ଗୀରପୁରୀରେ ବାୟୁ ସାଧାରଣ ଅପେକ୍ଷା ୧୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ପ୍ରଦୂଷିତ ହୋଇଛି।ରାଜ୍ୟର ହାରାହାରି AQI ‘ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ’ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। SAFAR India ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ସେବା ଅନୁଯାୟୀ, ୨୪ ଅକ୍ଟୋବର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଦିଲ୍ଲୀର ହାରାହାରି ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ସୂଚକାଙ୍କ (AQI) ୩୨୩ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ ନୋଏଡାର ଅବସ୍ଥା ଆହୁରି ଖରାପ ହୋଇଛି। ଏଠାରେ AQI ହେଉଛି ୩୪୨, ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗରିବ ବର୍ଗରେ ଆସିଛି ।ପ୍ରଦୂଷଣ କାରଣରୁ ଦିଲ୍ଳୀର ବାୟୁ ପୂର୍ବରୁ ଦୂଷିତ ଥିଲ। ଦୀପାବଳି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ସ୍ତର ବଢ଼ିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ନୋଏଡା ଏବଂ ଗୁରୁଗ୍ରାମରେ ଅବସ୍ଥା ଶୋଚନୀୟ ରହିଛି। ଦିଲ୍ଲୀ-ନୋଏଡାରେ ଦୀପାବଳି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବାୟୁର ମାନ ଅତି ଖରାପ ଶ୍ରେଣୀରେ ରହିଥିଲା। ଦିଲ୍ଳୀରେ ବାୟୁମାନ ସୂଚକାଙ୍କ ୩୨୩ ନୋଏଡାରେ ୩୪୨ ରହିଥିଲା। ଦିଲ୍ଳୀରେ କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହା ୪୦୦ ପାର୍ କରିଥିଲା।ଦିଲ୍ଳୀର ପରିବେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗୋପାଳ ରାୟ କହିଥିଲେ ଯେ ଦୀପାବଳିରେ ବାଣ ଫୁଟାଇଲେ ୬ ମାସ ଜେଲ୍‌ରେ ରହିବା ସହ ୨୦୦ ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ହେବ। ମାତ୍ର ଏହି କଥାକୁ କେହି ବି ଖାତିର କରିନଥିଲେ। ରାତି ବଢ଼ିବା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ବାଣ ଶବ୍ଦ ବି ତୀବ୍ର ହୋଇ ଚାଲିଲା। ସହରରେ ବାଣ ଫୁଟାଇବା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲାଗିବା ସତ୍ତ୍ବେ ବି ସଂଧ୍ୟା ହେବା କ୍ଷଣି ଦକ୍ଷିଣ ଦିଲ୍ଳୀରୁ ନେଇ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମ ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ସହରର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲୋକେ ବାଣ ମାରିବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଥିଲେ।

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.