Jai Odisha
News

ରାଜସ୍ଥାନରୁ ଅରୁଣାଞ୍ଚଳ ପ୍ରଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 4.2 ତୀବ୍ରତାରେ ଭୂମିକମ୍ପ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୬ ।୩: ରାଜସ୍ଥାନରୁ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି। ନ୍ୟାସନାଲ ସେଣ୍ଟର ଫର ସେସମୋଲୋଜି ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜସ୍ଥାନର ବିକାନେରରେ ୪.୨ ତୀବ୍ରତର ଏକ ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି।ରାଜସ୍ଥାନର ବିକାନେରରେ ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି । ରିକ୍ଟର ସେକ୍ଲରେ ଏହାର ତୀବ୍ରତା ରହିଛି 4.2 । ନ୍ୟାସନାଲ ସେଣ୍ଟର ଫର ସେସମୋଲୋଜି (NCS) ଅନୁଯାୟୀ, ସକାଳ 2.16 ରେ ଏହି ଭୂକମ୍ପ ଘଟିଛି । ଏଥି ସହିତ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଚାଙ୍ଗଲାଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ଭୂକମ୍ପ କମ୍ପନ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାର ତୀବ୍ରତା ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୩.୫ ତୀବ୍ରତା ମାପ କରାଯାଇଥିଲା। ଶନିବାର ଏବଂ ରବିବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରି ଓ ସକାଳ ସମୟରେ ଚାଙ୍ଗଲାଙ୍ଗରେ ୧.୪୫ ତୀବ୍ରତର ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିଲା। ଏହାର ୩୦ ମିନିଟ୍ ପରେ ବିକାନେରରେ କମ୍ପନ ଅନୁଭୂତ ହେଲା। ଉଭୟ ସ୍ଥାନରେ ଜୀବନ କିମ୍ବା ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହେବା ଖବର ଆସିନାହିଁ। ଭୂକମ୍ପର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ବିକାନେରଠାରୁ ୫୧୬ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିଲା। ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ହିମାଚଳ, ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟ ସମେତ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଛି। ଚାରି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆରରେ ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଭୂକମ୍ପର ତୀବ୍ରତା ରିକ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ୨.୭ ରେ ମାପ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଭୂକମ୍ପ ଅପରାହ୍ନ ୪:୪୨ ରେ ଘଟିଥିଲା। ଏହାର କେନ୍ଦ୍ର ଥିଲା ନାଙ୍ଗଲୋଇ। ଏହାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀ ଏନସିଆରରେ ଭୂକମ୍ପର ପ୍ରବଳ କମ୍ପନ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିଲା। ରିଚ୍ଟର ସ୍କେଲରେ ଏହାର ତୀବ୍ରତା ୬.୮ ଥିଲା ଏବଂ ଭୂକମ୍ପର କେନ୍ଦ୍ରସ୍ଥଳ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଫଜିଅବାଦରେ ଥିଲା। ପ୍ରାୟ ୩୦ ରୁ ୪୦ ସେକେଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି କମ୍ପନ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ଘରୁ ବାହାରକୁ ପଳାଇ ଆସିଥିଲେ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.