Jai Odisha
News

ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠି କ୍ରିଡ଼ା:ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ ଭାରତକୁ ୫ ଟି ପଦକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୪/୦୮: ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠି କ୍ରିଡ଼ାର ୬ଷ୍ଟ ଦିବସରେ ଭାରତକୁ ମିଳିଛି ୫ ପଦକ। ସୌରଭ ଘୋଷାଲ ଏବଂ ତେଜସ୍ୱୀ ଶଙ୍କର ନିଜ ନିଜ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ପଦକ ଜିତିବାବେଳେ ଲଭପ୍ରୀତ ଏବଂ ଗୁରୁଦୀପ ଭାରୋତ୍ତୋଳନରେ ପଦକ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ। ଏମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଜୁଡୋକା ତୁଳିକା ମଧ୍ୟ ରୌପ୍ୟ ପଦକ ହାସଲ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ୫ ଟି ପଦକ ସହିତ ଭାରତର ପଦକ ସଂଖ୍ୟା ୧୮ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସ ୨୦୨୨ ରେ ଭାରତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫ ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ, ୬ ଟି ସିଲଭର ଏବଂ ୭ ଟି ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଛି। ସୌରଭ ଘୋଷାଲ ପୁରୁଷ ଏକକ ସ୍କ୍ୱାସ୍ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ମୁକାବିଲାରେ ଏକତରଫା ଭାବରେ ପୁର୍ବତ୍ତନ ବିଶ୍ୱ ଏକ ନମ୍ବର ଖେଳାଳୀ ଇଂଲଣ୍ଡର ଜେମ୍ସ ୱିଲଷ୍ଟ୍ରପ୍‌ଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ୩-୦ରେ ହରାଇ ଦେଇଥିଲେ। କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ ସ୍କ୍ୱାସ୍ ସିଙ୍ଗଲ୍ସ ଇଭେଣ୍ଟରେ ଏହା ହେଉଛି ଭାରତର ପ୍ରଥମ ପଦକ।  ସୌରଭଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ତେଜସ୍ୱିନ ଶଙ୍କର ହାଇ ଜମ୍ପରେ ଐତିହାସିକ ପ୍ରଦର୍ଶନରେ କମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ ପ୍ରଥମ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ। ଆଥଲେଟ୍ ୨.୨୨ ମିଟର ଡେଇଁ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ। ଷଷ୍ଠ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ଭାରୋତ୍ତୋଳନରେ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଜାରି ରହିଥିଲା। ୧୦୯ ପ୍ଲସ୍ କେଜି ବର୍ଗରେ ଗୁରୁଦୀପ ସିଂ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଲଭପ୍ରୀତ ୧୦୯ କିଲୋଗ୍ରାମ ବର୍ଗରେ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି। ୨୬ ବର୍ଷୀୟ ଗୁରୁଦୀପ ମୋଟ ୩୯୦ କିଲୋଗ୍ରାମ (୧୬୭ ସ୍ନାଚ୍ ଏବଂ ୨୨୩ କିଲୋଗ୍ରାମ କ୍ଲିନ୍ ଏବଂ ଜର୍କ)ରେ ଉଠାଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ, ଲଭପ୍ରୀତ ସମୁଦାୟ ୩୫୫ କିଲୋଗ୍ରାମ ଉଠାଇ ୧୬୩ କିଲୋଗ୍ରାମ ଏବଂ ୧୯୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ପରିଷ୍କାର ଏବଂ ଜର୍କରେ ଉଠାଇଲେ।ଭାରତର ଏକମାତ୍ର ରୌପ୍ୟ ପଦକ ମହିଳା ୭୮ ପ୍ଲସ୍ କିଲୋଗ୍ରାମ ବର୍ଗରେ ଜୁଡୋକା ତୁଲିକା ମନ ଜିତିଥିଲେ।   ଜୁଡୋରେ ଭାରତକୁ ତୃତୀୟ ପଦକ ଭେଟି ଦେଇଛନ୍ତି ତୁଳୀକା ମାନ । ମହିଳା ୭୮+ କିଲୋ ବର୍ଗ ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ତୁଳୀକା ମାନ ୧୦-୧ରେ ସ୍କଟଲାଣ୍ଡ୍‌ର ସାରା ଆଡଲିଙ୍ଗଟନଙ୍କ ଠାରୁ ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲେ । ତୁଳୀକା ପ୍ରାରମ୍ଭରୁ ଉନ୍ନତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ପଏଣ୍ଟ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ମନୱେଲଥ ଗେମ୍ସରେ ଜୁଡୋରେ ଏହା ହେଉଛି ଭାରତର ତୃତୀୟ ପଦକ|

Leave A Reply

Your email address will not be published.