Jai Odisha
News

ରାମମନ୍ଦିର ଉଦଘାଟନ ତାରିଖ ଘୋଷଣା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୨୮।୪: ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଜୋରଦାର ଚାଲିଛି । ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଭବ୍ୟ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲିଛି। ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଇତିମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଅର୍ଥ ଓ ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁରେଶ ଖାନ୍ନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୪ ଜାନୁଆରି ୨୨ତାରିଖରେ ରାମ ମନ୍ଦିରର ଗର୍ଭଗୃହରେ ରାମଲଲାଙ୍କ ବିଗ୍ରହ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ। ଶୁକ୍ରବାର ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କମିଟିର ଦୁଇ ଦିନିଆ ବୈଠକ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ୟୁପି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ଟୁଇଟ୍ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ରାମ ମନ୍ଦିରରେ ଉଭୟ ପୁରୁଣା ଓ ନୂଆ ରାମଲାଲାଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଯୋଜନା ରହିଛି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।  ବର୍ଷ ୨୦୨୪ରେ ଭଗବାନ ରାମଚନ୍ଦ୍ର ନିଜର ଭବ୍ୟ ମନ୍ଦିରରେ ବିରାଜମାନ କରିବେ ।  ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନିର୍ମାଣାଧୀନ ରାମ ମନ୍ଦିରର ମୂଳ ଗର୍ଭଗୃହରେ ରାମ ଲାଲାଙ୍କ ପିଲାଦିନର ପାଞ୍ଚ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚର ଧାନୁଧାରୀ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ଗର୍ଭଗୃହ କୁ ଏପରି ଭାବେ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି ଯେ ଉଦିତ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ କିରଣ  ଠିକ ରାମଲଲାଙ୍କ କପାଳରେ ପଡ଼ିବ । ଏପରିକି ରାମନମୀ ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ କିରଣ ୫ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାମଲାଲାଙ୍କ କପାଳରେ ରହିବ। ଏହାକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ତିଲକ କୁହାଯାଏ ।ରାମ ଲାଲାଙ୍କର ଏହି ପ୍ରତିମା କର୍ଣ୍ଣାଟକରୁ ଅଣାଯାଇଥିବା “କୃଷ୍ଣ ଶିଲା” ଖୋଦେଇ ହୋଇ ତିଆରି ହେବ । ଶ୍ରୀ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତର ଟ୍ରଷ୍ଟର ସଦସ୍ୟ ଉଦୁପିର ସେଣ୍ଟ ସ୍ୱାମୀ ତିର୍ଥା ପ୍ରସନ୍ନଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, “ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କର ନୂତନ ପ୍ରତିମା ପାଞ୍ଚ ଫୁଟ ଉଚ୍ଚ ହେବ । ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଅବସ୍ଥାରେ ଏହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଧନୁ ଓ ତୀର ଥିବା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷର ଶିଶୁ ଆକାରରେ ହେବ । ମେସୁରର ଶିଳ୍ପୀ ଅରୁଣ ଯୋଗୀରାଜ, କର୍ଣ୍ଣାଟକର କରକର ଗ୍ରାମରୁ ଆଣିଥିବା କୃଷ୍ଣ ପଥର ଏବଂ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ହେଗେ ଦେଭେନ କୋଟେ ଗ୍ରାମ ବୋଲି ପ୍ରସନ୍ନଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି । ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଖୋଦିତ ହେବ । ଯୋଗୀରାଜ କେଉଁ ପଥରରେ ମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି କରିବେ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବେ ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.