Jai Odisha
News

ରାମ ମନ୍ଦିର, ଧାରା 370 ଏବଂ ତିନି ତାଲାକ … ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ ପରେ ଆଉ କେଉଁ ବାଣ ଚଲାଇବ ବିଜେପି?

ଦେଶରେ ନାଗରିକତ୍ୱ ସଂଶୋଧନ ଅଧିନିୟମ -2019 (CAA) କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରି ବିଜେପି ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ନିଜର ଲକ୍ଷ ହାସଲ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ତୀର ଯୋଡିଛି। ବାସ୍ତବରେ ଗତ ସୋମବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା CAA ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା।

ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଆସନ୍ତା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ନାଗରିକତ୍ୱ ସଂଶୋଧନ ଅଧିନିୟମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାର ନିୟମ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ସହିତ 2019 ନିର୍ବାଚନୀ ଇସ୍ତାହାରରେ ଦେଇଥିବା ଆଉ ଏକ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିଛି।

CAA ଲାଗୁ ହେବା ସାଙ୍ଗେ ସାଙ୍ଗେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ତାଙ୍କ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ଯାତିତ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁମାନଙ୍କୁ ଆମ ଦେଶରେ ନାଗରିକତ୍ୱ ମିଳିବ। ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ସହିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଜୀ ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ନିୟମ ଦ୍ବାରା ପାକିସ୍ତାନ, ବାଂଲାଦେଶ ଓ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ବାସ କରୁଥିବା ତଥା ଧାର୍ମିକ ଆଧାରରେ ପ୍ରତାଡିତ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ହିନ୍ଦୁ, ଶିଖ, ବୈାଦ୍ଧ, ଜୈନ, ପାରସୀ ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଆମ ଦେଶର ନାଗରିକତା ଲାଭ କରିପାରିବେ।

ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ ଆସନ୍ତା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଦଳ ପଞ୍ଜାବ, ଆସାମ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଲାଭ ପାଇବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଛି। ବାସ୍ତବରେ ପଡୋଶୀ ଦେଶରୁ ଆସୁଥିବା ଅନେକ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଏହି ତିନୋଟି ରାଜ୍ୟରେ ନାଗରିକତ୍ୱ ପାଇବେ। ଆର୍ଥିକ ତଥା ସାମାଜିକ ବିକାଶରୁ ବଞ୍ଚିତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଶାନ୍ତ କରିବାକୁ ସରକାର 2019 ରେ CAA କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲେ।

2019 ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଅନେକ ବଡ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ, ଏହି ସବୁ ଧୀରେ ଧୀରେ କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ପୂରଣ ହୋଇଛି। ପାକିସ୍ଥାନ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ପରି ଦେଶରେ ନିର୍ଯାତିତ ହିନ୍ଦୁ, ଜୈନ, ପାରସୀ, ବୈାଦ୍ଧ, ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଏବଂ ଶିଖଙ୍କୁ ଭାରତରେ ସ୍ଥାନ ଦେବା ତଥା ନାଗରିକ ହେବାର ଅଧିକାର ଦେବା ସହିତ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବା ସହିତ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ତଥା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା 370 ର ଅପସାରଣକୁ କରିବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ୍ କୋଡ୍ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।

ଦଳ ଚାରୋଟି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିଛି, ଯଦିଓ ୟୁନିଫର୍ମ ସିଭିଲ କୋଡ ଲାଗୁ କରିବାର ପ୍ରତିଶୃତି କେବଳ ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କରେ ସୀମିତ ରହିଛି। ଏଥି ସହିତ, ଧାରା 370 କୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ବିଲ୍ ଅଗଷ୍ଟ, 2019 ରେ ସଂସଦରେ ପାରିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ରାମ ମନ୍ଦିରକୁ 25 ଜାନୁଆରୀରେ ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା।

ଦଳ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଏହା ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳର ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତାକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିବ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଏହି ଆଇନକୁ ନେଇ ଆଶଙ୍କା ରହିଥିଲା। ଡିସେମ୍ବର 2019 ରେ ସଂସଦରେ ଏହା ପାରିତ ହେବା ପରେ ଆଇନର ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିରୋଧରେ ବ୍ୟାପକ ବିରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା। ଘୋଷଣାପତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବର ଲୋକମାନଙ୍କର ଭାଷା, ସାଂସ୍କୃତିକ ତଥା ସାମାଜିକ ପରିଚୟ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଆମେ ଆମର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ଦୋହରାଇଛୁ।

ତିନ ତଲାକର ଅପବ୍ୟବହାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏକ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରିବାକୁ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲା। ବାସ୍ତବରେ, ମୁସଲମାନ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ଏବଂ ନିରନ୍ତର ଅଭିଯୋଗ ଆଧାରରେ ବିଜେପି ତ୍ରିଗୁଣ ତଲାକକୁ ବେଆଇନ ଘୋଷଣା କରିଛି। 2019 ମସିହାରେ, ମୁସଲିମ ମହିଳା ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିଥିଲେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏଭଳି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଆଇନରେ ସର୍ବାଧିକ ତିନି ବର୍ଷର ଦଣ୍ଡ ଏବଂ ତିନି ତଲାକ ଦେଇଥିବା ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଜୋରିମାନା ଅଛି।

ତେବେ ବିଜେପି ନିଜର ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ପୂରଣ କରିବା ପରେ ଜନତା ଜନାର୍ଦ୍ଦନଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଆଉ କେଉଁ ଗୋଟି ଚଳାଇବ ଏବଂ ଏହା କେତେ ସଫଳ ହେବ ତାହା ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.