Jai Odisha
News

ରାହୁଲଙ୍କୁ ହାଇକୋର୍ଟରେ ଝଟ୍‌କା :ମିଳିଲା ନାହିଁ ଅନ୍ତରୀଣ ସୁରକ୍ଷା

ଅହମଦାବାଦ,୨।୫ : ଗୁଜରାଟ ହାଇକୋର୍ଟ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧିଙ୍କ ‘ମୋଦୀ ସାଙ୍ଗିଆ’ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ନେଇ ଆଗତ ଅପରାଧିକ ମାନହାନି ମାମଲାରେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବା ଉପରେ ରୋକ୍‌ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଆଗତ କରିଥିବା ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି ଆଜି (ମଙ୍ଗଳବାର) କରିଛନ୍ତି। ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଅବକାଶ ସରିବା ପରେ ଗୁଜରାଟ ହାଇକୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାର ରାୟ ଶୁଣାଇବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ଗୁଜରାଟ ହାଇକୋର୍ଟରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହୋଇଥିବା ବଦନାମ ମାମଲାରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଅପରାଧିକ ସଂଶୋଧନ ଆବେଦନ ଉପରେ ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା। କୋର୍ଟ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ସୁରକ୍ଷାକୁ ମନା କରିଥିବାବେଳେ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଆବେଦନ ଉପରେ ରାୟ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଛନ୍ତି। ଅଦାଲତ କହିଛନ୍ତି, ମାମଲାର ଅନ୍ତିମ ଶୁଣାଣି ଶେଷ ହେବା ପରେ ହିଁ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ରାୟ ଦେବା ଉଚିତ ହେବ। ଜଷ୍ଟିସ ହେମନ୍ତ ପ୍ରଚ୍ଛକ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିଲେ ଶୁଣାଣି ଶେଷ ହେବା ପରେ ସେ ଏହି ରାୟ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବେ। ଛୁଟି ସମୟରେ କୋର୍ଟ ଏହାର ରାୟ ଲେଖିବେ। ମୋଦି ସରନେମ ମାମଲାରେ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଅପରାଧିକ ମାନହାନୀ ମାମଲାରେ ତାଙ୍କୁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବା ପରେ ସୁରଟ ଜିଲାର ଏକ କୋର୍ଟ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ସଂସଦର ସଦସ୍ୟତା ଅଯୋଗ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ ନିରୁପମ ନାନାବତୀ ଅଭିଯୋଗକାରୀ ପୂର୍ଣ୍ଣେଶ ମୋଦୀଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଜଷ୍ଟିସ ହେମନ୍ତ ଏମ.ପ୍ରଚକଙ୍କ ବେଞ୍ଚ ସମ୍ମୁଖରେ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଅପରାଧର ଗମ୍ଭୀରତା, ଦଣ୍ଡ ଏହି ସ୍ତରରେ ଦେଖାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ତାଙ୍କର ଅଯୋଗ୍ୟତା ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଘଟିଛି। ଏହି ସମୟରେ, ବିଚାରପତି ଏକ ଆଦେଶ ପାସ କରି ମାମଲାର ମୂଳ ରେକର୍ଡ ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା ତାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.