Jai Odisha
News

ଲେଖକ ଚନ୍ଦ୍ରବୋଷଙ୍କ….ନାଟୁ-ନାଟୁ

ମୁମ୍ବାଇ,୧୪/୩:ଫିଲ୍ମ ‘ଆରଆର୍‌ଆର୍‌’ର ‘ନାଟୁ ନାଟୁ’ ଗୀତ ଓସ୍କାର ହାତେଇଛି। ମନୋରଞ୍ଜନ ଜଗତର ସବୁଠାରୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପୁରସ୍କାର ଓସ୍କାର ଦ୍ୱାରା ସମ୍ମାନିତ ହେବାରେ ‘ନାଟୁ ନାଟୁ’ ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସଙ୍ଗୀତ। ଗୀତକୁ ବେଷ୍ଟ ଅରିଜିନାଲ ସଙ୍ଗ୍‌ (ଶ୍ରେଷ୍ଠ ମୂଳ ସଙ୍ଗୀତ) ବର୍ଗରେ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଛି। ରବିବାର ଲସ୍‌ଏଞ୍ଜେଲ୍ସଠାରେ ଆୟୋଜିତ ୯୫ତମ ଓସ୍କାର ସମାରୋହରେ ସଙ୍ଗୀତ ସଂଯୋଜକ ଏମ୍‌.ଏମ୍‌. କିରାବନି ଏବଂ ଗୀତିକାର ଚନ୍ଦ୍ରବୋଷ ମଞ୍ଚରେ ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଲେଡି ଗାଗାଙ୍କ ‘ହୋଲ୍ଡେ ମାଇଁ ହାଣ୍ଡ୍‌’, ରିହାନାଙ୍କ ‘ଲିଫ୍ଟ ମି ଅପ୍‌’ ଏବଂ ‘ଦିସ୍‌ ଇଜ୍‌ ଲାଇଫ୍‌’କୁ ପଛରେ ପକାଇ ଓସ୍କାର ହାତେଇବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି ନାଟୁ ନାଟୁ। ଏହି ଗୀତଟି ତିଆରି କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ହେଉଛି ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଏବଂ ନିଷ୍ଠାର ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ କାହାଣୀ। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏସ ରାଜାମୌଲି ଗୀତ ମାଧ୍ୟମରେ ୧୯୨୦ର ସାମାଜିକ-ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଧୁତ୍ୱର କାହାଣୀ କହିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ଲେଖକ ଚନ୍ଦ୍ରାବୋଷ ଏଥିପାଇଁ ୨୦ଟି ଗୀତ ଲେଖିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରୁ ନାଟୁ-ନାଟୁ ଗୀତକୁ ଶେଷରେ ଫିଲ୍ମରେ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଚନ୍ଦ୍ରବୋଷଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ୯୦% ଗୀତ ଅଧା ଦିନରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଶେଷ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ପୂରଣ କରିବାକୁ ୧୯ ମାସ ସମୟ ଲାଗିଲା। ଗୀତ ଲେଖିବା ପରେ, ଯେତେବେଳେ କମ୍ପୋଜର ଏମ.ଏମ କିରାବନି ଏହାକୁ ରଚନା କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ, ତାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ୧୯୨୦ ଦଶକର ଯୁଗକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏକ ସ୍ବର ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ୍‌ ଥିଲା। କିରାବନିଙ୍କ ପରେ ରାଜାମୌଲି କୋରିଓଗ୍ରାଫର ପ୍ରେମ ରକ୍ଷିତଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଦେଇଥିଲେ। ଗୀତର ହୁକ ଷ୍ଟେପ ମାନଦଣ୍ଡକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଦୁଇ ମାସରେ ୧୧୦ଟି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ଫଳାଫଳ ସମସ୍ତଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଥିଲା । ଏହି ଗୀତର କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ କାହାଣୀ ଏଠାରେ ଶେଷ ହୁଏ ନାହିଁ। ରାଜାମୌଲିଙ୍କ ଏହି ଗୀତର ଶୁଟିଂ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ସ୍ଥାନ ଚାହୁଁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଗୀତର ସୁଟିଂ ସମୟରେ ଭାରତରେ ବର୍ଷା ଋତୁ ଚାଳିଥିଲା।
ଏହି ସମୟରେ ସେ ହଠାତ୍‌ ୟୁକ୍ରେନର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବନ (ମାରିଏନସ୍କି ପ୍ୟାଲେସ)କୁ ରାଜାମୌଲି ଦେଖିଲେ। ସେ ଯେମିତି ସେଟ ତିଆରି କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଥିଲେ ତାହା ସେଠାରେ ଠିକ ଥିଲା। ସେମାନେ ଶୁଟିଂ ପାଇଁ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୨୧ରେ ୟୁକ୍ରେନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ୪୦୦ ଜୁନିଅର କଳାକାର ଏବଂ ୫୦ ବ୍ୟାକ୍‌ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ସହିତ ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ ଲୋକ ଥିଲେ। ୪.୩୫ ମିନିଟର ଗୀତର ଶୁଟିଂ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ୨୦ ଦିନ ଲାଗିଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ୪୩ ରିଟେକ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଶେଷରେ ୧୫.୧୩ କୋଟି ମୂଲ୍ୟରେ ଏହି ଅନନ୍ୟ ଗୀତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.