Jai Odisha
News

ଲୋକସଭା ଓ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରୁ ମୋଟ 3.4 ଲକ୍ଷ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ପୋଲିସ ବାହିନୀ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ସହିତ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ, ଓଡିଶା ଏବଂ ସିକ୍କିମରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜିତ ହେବ। ଭାରତର କ୍ଷେତ୍ର, ଜନସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ଲୋକସଭା ଆସନକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି। ଏଥର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସହିତ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ାଇବାକୁ କହିଛନ୍ତି । ଲୋକସଭା ଓ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରୁ ମୋଟ ୩.୪ ଲକ୍ଷ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ପୋଲିସ ବାହିନୀ  ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଉପଯୁକ୍ତ ସୁବିଧା ଏବଂ ପର‌୍ୟ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟକ ଟ୍ରେନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ଆୟୋଗ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଆୟୋଗରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆୟୋଗ ରାଜ୍ୟର ସିଇଓଙ୍କ ଅନୁରୋଧକୁ ବିଚାର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ପର‌୍ୟ୍ୟାୟକ୍ରମେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ବାଧିକ ୩,୪୦୦ CAPF ନିୟୋଜିତ କରିବେ । , ନିରପେକ୍ଷ ଏବଂ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ବାଚନ। କମ୍ପାନୀ ନିୟୋଜନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। CAPF ର ଏକ କମ୍ପାନୀରେ ପ୍ରାୟ ୧୦୦ ଯବାନ ଅଛନ୍ତି ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ (ସିଇଓ) ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଭୋଟିଂ ମେସିନ୍ (ଇଭିଏମ୍) ଏବଂ ‘ଶକ୍ତିଶାଳୀ କୋଠରୀ’ ଭଳି ନିର୍ବାଚନ ଦାୟିତ୍ଵ ପାଇଁ CAPF ନିୟୋଜନ ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ଆୟୋଗ ସର୍ବାଧିକ ୯୨୦ CAPF କମ୍ପାନୀ ନିୟୋଜିତ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହା ପରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ୬୩୫, ଛତିଶଗଡରେ ୩୬୦, ବିହାରରେ ୨୯୫, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ୨୫୨ ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ଝାଡଖଣ୍ଡ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବରେ ୨୫୦ ଟି କମ୍ପାନୀ ନିୟୋଜିତ ହେବେ।CRPF, BSF, CISF, ITBP, SSB ଏବଂ NSG କର୍ମଚାରୀମାନେ CAPF ରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.