Jai Odisha
News

ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ସଭାପତି ହେଲେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଦିଲୀପ ତିର୍କୀ

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ୨୩/୯ : ହକି ଇଣ୍ଡିଆର ସଭାପତି ହେଲେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଦିଲୀପ ତିର୍କୀ । ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ତଥା ଅଲିମ୍ପିଆନ୍ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଦିଲୀପ ତିର୍କୀ ହେଲେ ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ସଭାପତି। ବିନା ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତାରେ ନିର୍ବାଚିତ ହେଲେ ଦିଲୀପ। ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତାରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ୨ ଜଣ ନାମାଙ୍କନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କଲେ। ପ୍ରଥମ ଓଡ଼ିଆ ଭାବେ ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ସଭାପତି ହେଲେ ଦିଲୀପ।ବିନା  ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ହକି ଅଧିନାୟକ ଦିଲୀପ ତିର୍କୀ ରବିବାର ହକି ଇଣ୍ଡିଆର ସଭାପତି ପଦ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିଲେ । ଦିଲୀପ ତିର୍କୀ ଟ୍ୱିଟରରେ ଏକ ଫଟୋ ସେୟାର କରି ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ହକିର ମହାନ ଖେଳାଳିଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦିଲୀପ ତିର୍କୀ ଅନ୍ୟତମ । ସେ ଦୀର୍ଘ ୧୫ ବର୍ଷର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିୟରରେ ୪୧୨ଟି ମ୍ୟାଚ ଖେଲିଛନ୍ତି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟରେ ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ନିର୍ବାଚନ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଅଜୟ ନାୟକଙ୍କୁ ରିଟର୍ଣ୍ଣିଂ ଅଫିସର ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ବିହାର ସରକାରଙ୍କ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ହେଉଛନ୍ତି ଅଜୟ ନାୟକ ।୧୯୯୫ରୁ ୨୦୧୦ ଯାଏଁ ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳରେ ନିଜ ଚତ୍ମକାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦେଖାଇଥିଲେ ଦିଲୀପ। ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ, ରୌପ୍ୟ ଭଳି ଏକାଧିକ ମେଡାଲ୍ ସହ ତାଙ୍କ ନାଁରେ ରହିଛି ଅନେକ ରେକର୍ଡ। ଦେଶର ସବୁଠୁ ଅଧିକ ୪୧୨ ହକି ମ୍ୟାଚ୍ ସେ ଖେଳିଛନ୍ତି। ୨୦୦୩ ଏସିଆନ୍ ଗେମସରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ କ୍ୟାପଟେନ୍ ଭାବେ ତାଙ୍କୁ ମିଳିଛି ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ। ହକିରେ ତାଙ୍କ ଅତୁଳନୀୟ ଅବଦାନ ପାଇଁ ୨୦୦୪ରେ ତାଙ୍କୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା। ଖାଲି ଖେଳରେ ନୁହେଁ ରାଜନୀତିରେ ତାଙ୍କର ରହିଛି ପାରଦର୍ଶିତା। ୨୦୧୨ରୁ ୨୦୧୮ ଯାଏଁ ଦିଲିପ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.