Jai Odisha
News

1.2 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କମିଲା ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ଇଭି ମୂଲ୍ୟ , ଜଣାନ୍ତୁ କେଉଁ ମଡେଲ ଗୁଡିକ ହେଲା ଶସ୍ତା

ବ୍ୟାଟେରୀ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପରେ ଟାଟା ମୋଟର୍ସର ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଯାନ ଶାଖା ଦୁଇଟି ମଡେଲ୍ Nexon.EV ଏବଂ Tiago ଲଞ୍ଚ କରିଛି । ଇଭି ମୂଲ୍ୟ ୧.୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। କମ୍ପାନୀ ଅନୁଯାୟୀ, ନକ୍ସନ୍ ଇଭିର ମୂଲ୍ୟ ୧.୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୧୪.୪୯ ଲକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଟିଆଗୋ ଇଭିର ମୂଲ୍ୟ ୭୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ଏହାର ବେସ୍ ମଡେଲର ମୂଲ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ୭.୯୯ ଲକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ।
ଟାଟା ପାସେଞ୍ଜର ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ମୋବିଲିଟିର ମୁଖ୍ୟ ବାଣିଜ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ବିବେକ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି, “ବ୍ୟାଟେରୀ ମୂଲ୍ୟ ଇଭିର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ନିକଟରେ ବ୍ୟାଟେରୀ ସେଲଗୁଡ଼ିକର ମୂଲ୍ୟ କମିଛି ଏବଂ ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆହୁରି ହ୍ରାସ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ତେଣୁ, ଆମେ ଏଥିରୁ ଲାଭ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ପଠାଇବାକୁ ବାଛିଛୁ ।

କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ୨୦୨୩ ମସିହାରେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଯାନ (ପିଭି) ଶିଳ୍ପ ଆଠ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିବାବେଳେ କେବଳ ଇଭି ସେଗମେଣ୍ଟରେ ୯୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି।

ଜାନୁଆରୀରେ ଟାଟା ମୋଟର୍ସର ମୋଟ ଯାନ ବିକ୍ରି ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଛଅ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୮୬,୧୨୫ ୟୁନିଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୩ ରେ କମ୍ପାନୀ ୮୧,୦୬୯ ଗାଡି ବିକ୍ରି କରିଛି । ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ କମ୍ପାନୀ ଘରୋଇ ବଜାରରେ ୮୪,୨୭୬ ଗାଡି ବିକ୍ରି କରିଥିଲାବେଳେ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୩ ରେ ଏହା ଘରୋଇ ବଜାରରେ ୭୯,୬୮୧ ଗାଡି ବିକ୍ରି କରିଥିଲା ।

ଟାଟା ମୋଟର୍ସ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ କମ୍ପାନୀର ବାଣିଜ୍ୟିକ ଯାନ ବିକ୍ରି ଦୁଇ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ୩୨,୦୯୦ ୟୁନିଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ଯାହା ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୩ ରେ ୩୨,୭୮୦ ୟୁନିଟ୍ ଥିଲା। କମ୍ପାନୀର ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଯାନର ମୋଟ ବିକ୍ରି ଥିଲା ଗତ ମାସରେ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ। ଏହା ପ୍ରତିଶତ ୫୩,୬୩୩ ୟୁନିଟ୍କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ଯାହା ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୩ ରେ ୪୭,୯୮୭ ୟୁନିଟ୍ ଥିଲା ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.