Jai Odisha
News

CJIଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ୨୧ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିଚାରପତି : କହିଲେ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ଉପରେ ଅଯଥା ଚାପ ପକାଇବାକୁ ହେଉଛି ଉଦ୍ୟମ

ନ୍ୟାୟପାଳିକାକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବା ପାଇଁ ହେଉଛି ଉଦ୍ୟମ । ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଉଦ୍‌ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ୨୧ ଜଣ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିଚାରପତି । ଚିଠିରେ ନ୍ୟାୟପାଳିକା ଉପରେ ଅଯଥା ଚାପ ପକାଇବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯାଉଥିବା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ୨୧ ଜଣ ବିଚାରପତିଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୧୭ ଜଣ ହାଇକୋର୍ଟର ପୂର୍ବତନ ବିଚାରପତି ଏବଂ ୪ ଜଣ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପୂର୍ବତନ ବିଚାରପତି ଅଛନ୍ତି। ବିଚାରପତିମାନେ ସିଜେ ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଡ଼ଙ୍କୁ ଲେଖିଥିବା ଏକ ପତ୍ରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ଲୋକ ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରି ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରି ନ୍ୟାୟପାଳିକାକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ଲାଭ ପାଇଁ ଏହା କରୁଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ, କୋର୍ଟ ଉପରୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ହ୍ରାସ ପାଉଛି।
ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏବଂ ହାଇକୋର୍ଟର ୨୧ ଜଣ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଏକ ଦଳ ଭାରତର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତିଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମନଇଚ୍ଛା ଚାପ, ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଅପମାନ ମାଧ୍ୟମରେ ନ୍ୟାୟପାଳିକାକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମାଲୋଚକମାନେ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ରାଜନୈତିକ ସ୍ୱାର୍ଥ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଲାଭ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ସାହିତ ଏବଂ ନ୍ୟାୟିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସକୁ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।
ତେବେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିଚାରପତିମାନେ କେଉଁ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ସିଜେଆଇ ଙ୍କୁ ଲେଖିଛନ୍ତି ତାହା ଜଣାଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଦୁର୍ନୀତି ମାମଲାରେ ଶାସକ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଏବଂ ବିରୋଧୀ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ବାକ୍ ଯୁଦ୍ଧ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଚିଠି ଲେଖାଯାଇଛି । ଜଷ୍ଟିସ୍ ଦୀପକ ଭର୍ମା, କୃଷ୍ଣ ମୁରାରୀ, ଦୀନେଶ ମହେଶ୍ୱରୀ ଏବଂ ଏମ ଆର ଶାହାଙ୍କ ସମେତ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିଚାରପତିମାନେ ସମାଲୋଚକଙ୍କୁ କୋର୍ଟ ଏବଂ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଅଖଣ୍ଡତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇ ନ୍ୟାୟିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.