Jai Odisha
News

ତିନୋଟି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ମଡେଲ୍ ସହ ଭାରତକୁ ଶୀଘ୍ର ଆସିବ ୪ ଟି ନୂଆ କୁପ୍ ଏସୟୁଭି

ଭାରତରେ SUV-କୁପ ବଡ଼ି ଶୈଳୀ କେବଳ ଲଗଜରୀ ସ୍ପେସ୍ ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ, କିନ୍ତୁ ମାସ-ମାର୍କେଟ କାର ନିର୍ମାତା ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଦେଶରେ ଏସୟୁଭି- କୁପ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛନ୍ତି । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭାରତକୁ ଆସୁଥିବା ଚାରିଟି ଏସୟୁଭି-କପ୍ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ।
ସିଟ୍ରୋଏନ୍ ବେସାଲ୍ଟ
ଭାରତରେ ସି-କ୍ୟୁବେଡ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ସିଟ୍ରୋଏନ୍ ବେସାଲ୍ଟ କମ୍ପାନୀର ଚତୁର୍ଥ ମଡେଲ୍ ହେବ । ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଏହି SUV- କୁପ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷରେ ଏହା ଲଞ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ମାନୁଆଲ୍ ଏବଂ ଅଟୋମେଟିକ୍ ଗିଅରବକ୍ସ ବିକଳ୍ପ ସହିତ ସମାନ ୧୧୦ଷକ୍ଟ୍ର, ୧.୨-ଲିଟର ଟର୍ବୋ-ପେଟ୍ରୋଲ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ C୩ ଏୟାରକ୍ରସ୍ ସହିତ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ସ୍ଲୋପିଂ ରୁଫ୍ ବ୍ୟତୀତ, C୩ ହ୍ୟାଚ୍ ଏବଂ C୩ ଏୟାରକ୍ରସ୍ ଏସୟୁଭି ତୁଳନାରେ ବେସାଲ୍ଟରେ କିଛି ଅତିରିକ୍ତ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ମିଳିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।
ଟାଟା କର୍ବ ଇଭି
ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଭାରତ ମୋବିଲିଟି ଗ୍ଲୋବାଲ ଏକ୍ସପୋରେ ଟାଟା କର୍ବର ପ୍ରଡ଼କ୍ସନ ରେଡ଼ି ମଡେଲ ଉନ୍ମୋଚିତ ହେବା ପରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଇଭି ପାୱାରଟ୍ରେନ୍ ସହିତ ଭାରତରେ ଲଞ୍ଚ ହେବ। କର୍ବ ଇଭି ନକ୍ସନ୍ ସହିତ ସମାନ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଉପରେ ଆଧାରିତ ହେବ, କିନ୍ତୁ ଏହା ୩୧୩ ମିଲିମିଟର ଲମ୍ବା ଏବଂ କମ୍ପାକ୍ଟ ଏସୟୁଭି ଅପେକ୍ଷା ୬୨ ମିଲିମିଟର ଲମ୍ବା ହ୍ୱିଲ ବେସ୍ ସହିତ ରହିବ । ଏହାର ଲଞ୍ଚ ଚଳିତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହା ଗୋଟିଏ ଚାର୍ଜରେ ପ୍ରାୟ ୪୫୦-୫୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଦେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲରେ ଚାଲୁଥିବା ବକ୍ର ଏସୟୁଭି ପରେ ଲଞ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।
ମହିନ୍ଦ୍ରା XUV.e9
ମହିନ୍ଦ୍ରା ଢଟଠ.ର୯ ମୁଖ୍ୟତ XUV700 SUVର ଏକ ଅଲ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ , କ୍ୟାପ୍ ଡେରିଭେଟିଭ୍ ଅଟେ । ଗତ ମାସରେ, ଏହାର ପ୍ରଡ଼କ୍ସନ ରେଡ଼ି ମଡେଲ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଦେଖାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ସାମ୍ନାରେ ଫୁଲ ୱାଇଡ଼ ଏଲଇଡି ଲାଇଟ୍ ବାର୍, ଟ୍ରାଇଙ୍ଗୁଲାର ହାଉସସିଂରେ ଭର୍ଟିକଲ ସ୍ଲିପଟ୍ ହେଡଲ୍ୟାମ୍ପ, କନେକ୍ଟଡ଼ ଏଲଇଡି ଟେଲ ଲ୍ୟାମ୍ପ ଏବଂ ଟ୍ରାଇଙ୍ଗୁଲାର ଆକୃତି ପରି ଡିଜାଇନ୍ ବିବରଣୀ ଦେଖାଯାଇଥିଲା । ରେଞ୍ଜ୍-ଟପିଙ୍ଗ୍ ଭରସନରେ ଅଲ ହ୍ୱିଲ ଡ଼୍ରାଇଭ କନଫିଗୁରେସନ ସହ ଏକ 80kWh ବ୍ୟାଟେରୀ ପ୍ୟାକ୍ ପାଇପାରେ
ମହିନ୍ଦ୍ରା BE.05
ମହିନ୍ଦାର ଏହି ତୃତୀୟ ବୋର୍ନ-ଇଭି SUV BE.05, XUV.e8 ଏବଂ XUV.e9 SUV ପରେ ଲଞ୍ଚ ହେବ । BE.05 ବ୍ରାଣ୍ଡର ଲାଇନ୍ ଅପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ କୁପ୍ SUV ହେବ ଏବଂ XUV700- ଆଧାରିତ XUV.e9 ଠାରୁ ଆକାରରେ ଛୋଟ ହେବ । ଏହା ଲାଇନ୍ଅପ୍ ରେ XUV400 ଉପରେ ରହିବ ଏବଂ ଟାଟା କର୍ବ ଇଭି ସହିତ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବ, ଏବଂ ଆଗାମୀ ହୁଣ୍ଡାଇ କ୍ରେଟା ଇଭି ଏବଂ ମାରୁତି ଇଭିଏକ୍ସ ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବ । ଏଥିରେ ୨WD ଏବଂ ୪WD ବିକଳ୍ପ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଏବଂ ଏହି କାରଟି ୭୯kWh ବ୍ୟାଟେରୀ ପ୍ୟାକ୍ ସହିତ ଆସିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.