Jai Odisha
News

ଗୁଜୁରାଟରେ ଜଣେ ମୌଲବୀ ଗିରଫ : ପାକିସ୍ତାନ ଷଡଯନ୍ତ୍ରର ହୋଇଛି ଖୁଲାସା

ପଡୋଶୀ ଦେଶ ପାକିସ୍ତାନ ଏହାର ଘୃଣ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରୁ ବିରତ ରହୁ ନାହିଁ। ଗୁଜୁରାଟରେ ଜଣେ ମୌଲବୀ ଗିରଫ ହେବା ପରେ ଏପରି ଏକ ଷଡଯନ୍ତ୍ରର ଖୁଲାସା ହୋଇଛି। ମୌଲବୀ ପୂର୍ବତନ ବିଜେପି ମୁଖପାତ୍ର ନୁପୁର ଶର୍ମାଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ହିନ୍ଦୁ ନେତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନରେ ବସିଥିବା ମାଷ୍ଟରମାନଙ୍କ ସହ ଅର୍ଥ ଓ ଅସ୍ତ୍ର କାରବାର ଚାଲିଥିଲା। ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଧରି ସମଗ୍ର ଷଡଯନ୍ତ୍ରର ଖୁଲାସା କରିଛି। ସୁରଟ ପୋଲିସ କମିଶନର ଅନୁପମ ସିଂ ଗେହଲୋଟ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗିରଫ ଅଭିଯୁକ୍ତ ମୌଲବୀ ସୋହେଲ ଆବୁବାକର ତିମୋଲ ଏକ ସୂତା କାରଖାନାର ମ୍ୟାନେଜର। ସେ ମୁସଲମାନ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଇସଲାମିକ ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ଟ୍ୟୁସନ ଦେଉଥିଲେ। ମୌଳିକ ଚିନ୍ତାଧାରାର ସୋହେଲ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ନେପାଳରେ ବସିଥିବା କିଛି ଲୋକଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଥିଲେ ଏବଂ ଭାରତର କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଯାହାର ପରିଚୟ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ସହିତ ଜଡିତ। ତାଙ୍କର ଟାର୍ଗେଟ ଥିଲା ସୁଦର୍ଶନ ଟେଲିଭିଜନ ଚ୍ୟାନେଲର ସମ୍ପାଦକ, ତେଲେଙ୍ଗାନା ବିଜେପି ବିଧାୟକ ରଜା ସିଂ, ବିଜେପିର ପୂର୍ବତନ ମୁଖପାତ୍ର ନୁପୁର ଶର୍ମା ଓ ହିନ୍ଦୁ ସନାତନ ସଂଗଠନର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଭାପତି।

ପାକିସ୍ତାନ ଓ ନେପାଳରେ ବସିଥିବା ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲର୍ମାନଙ୍କ ସହ ମୌଲବୀଙ୍କ ସହ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଚୁକ୍ତି କରିଥିଲେ। ସେ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। ଗେହଲୋଟ୍ କହିଛନ୍ତି, ‘ସୋହେଲଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିବା ପରେ ଆମେ ତାଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ ଅନେକ ଆପତ୍ତିଜନକ ସାମଗ୍ରୀ ପାଇଲୁ, ଯେଉଁଥିରେ ଉପଦେଶ ରାଣାଙ୍କ ହତ୍ୟା ପାଇଁ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅଫର ମଧ୍ୟ ଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ସେ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ନେପାଳର ବ୍ୟକ୍ତି / ସଂଖ୍ୟା ସହିତ ନିରନ୍ତର ଯୋଗାଯୋଗରେ ଥିଲେ। ତିମୋଲ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ରାଣାଙ୍କୁ ଧମକ ଦେବାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତମାନେ ତାଙ୍କ ଗ୍ରୁପ୍ କଲରେ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ନେପାଳର ନମ୍ବର ଯୋଡି ରାଣାଙ୍କୁ ଧମକ ଦେବା ପାଇଁ ଲାଓସର ଏକ ଡିଜିଟାଲ୍ ନମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ।

ଗେହଲୋଟ୍ କହିଛନ୍ତି, ‘ତାଙ୍କ ଫୋନ୍ ନମ୍ବରରେ ମିଳିଥିବା ଫଟୋ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିବରଣୀରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସେମାନେ ସୁଦର୍ଶନ ଟିଭିର ସମ୍ପାଦକ ସୁରେଶ ଚାହଣକେ, ପୂର୍ବତନ ବିଜେପି ମୁଖପାତ୍ର ନୁପୁର ଶର୍ମା ଓ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ବିଧାୟକ ରାଜା ସିଂଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ସହ ଧମକ ଦେବା ଦେବା ବିଷୟରେ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ପାଣ୍ଠି ସଂଗ୍ରହ କରି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର କିଣିବାକୁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର କରିଥିଲେ। ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ ସେ ରାଣାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରି ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଗୁଜରାଟରେ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ସୌହାର୍ଦ୍ଦ୍ୟକୁ ଭଣ୍ଡୁର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ।

କ୍ରାଇମ ବ୍ରାଞ୍ଚ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକ ପଚରାଉଚରାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ତାଙ୍କୁ ଡୋଗର ଓ ଶେହନାଜ ନାମକ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାଙ୍କ ପାଖରେ ପାକିସ୍ତାନ ଓ ନେପାଳରୁ ଫୋନ୍ ନମ୍ବର ଥିଲା। କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରାୟ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସୋହେଲଙ୍କ ସହ ଦୁଇଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ। ହିନ୍ଦୁ ସଂଗଠନମାନେ ଭବିଷ୍ୟ‌ଦ୍‌ବକ୍ତାଙ୍କୁ ପରିହାସ କରୁଥିଲେ ଓ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି କହି ସେ ତାଙ୍କୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରାଇଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.