Jai Odisha
News

ଗର୍ଭଧାରଣର ୩୦ ସପ୍ତାହରେ ଗର୍ଭପାତ ଅନୁମତି : ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ପୀଡିତାଙ୍କ ଆବେଦନ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ଖାରଜ କରି ବଳାତ୍କାର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ୧୪ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ୩୦ ସପ୍ତାହ ଭୃଣ ଗର୍ଭପାତ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ। ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଡି.ୱାୟୀ ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଡ଼ଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ବେଞ୍ଚ ଏହା ଏକ ‘ବ୍ୟତିକ୍ରମ ମାମଲା’ ବୋଲି ଡାକ୍ତରଖାନା ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ଗର୍ଭପାତକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଗର୍ଭପାତ କରାଇବାରେ କିଛି ବିପଦ ଥିବାବେଳେ ମେଡିକାଲ ବୋର୍ଡ ମତ ଦେଇଛି ଯେ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ ପ୍ରସବ ଆଶଙ୍କାଠାରୁ ଅଧିକ ନୁହେଁ। ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ନିରାପଦର ସହକାରେ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧାକୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ଓ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବେ ବୋଲି କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ପଞ୍ଜୀକୃତ ଡାକ୍ତରୀ ଚିକିତ୍ସକଙ୍କ ମତରେ ୨୦ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୨୪ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗର୍ଭଧାରଣର ଗର୍ଭପାତର ଚିକିତ୍ସା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଭାରତୀୟ ନିୟମ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ।
ଦୁଷ୍କର୍ମ ପୀଡିତାଙ୍କୁ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ ଗର୍ଭପାତ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇନଥିଲେ । ଏହାପରେ ୪ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୪ରେ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ ଦେଇଥିବା ରାୟକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ପୀଡିତାଙ୍କ ମା’ ଝିଅର ଗର୍ଭପାତ କରାଇବାକୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ମାମଲାରେ ଶୁଣାଣୀ କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଗର୍ଭପାତ କରାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଏଥିସହ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟକୁ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି ।
ସିଓନ୍ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଥିବା ମେଡିକାଲ୍ ବୋର୍ଡ ଗର୍ଭପାତ ସପକ୍ଷରେ ମତ ଦେଇଛି। ଏହାକୁ ଭିତ୍ତି କରି କୋର୍ଟ ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୧୪୨ କୁ ଆବେଦନ କରି ଗର୍ଭପାତକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ, ଯାହାକି ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବିଚାରାଧୀନ ଥିବା କୌଣସି ମାମଲାରେ ନ୍ୟାୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଆଦେଶ ପାସ କରିବାକୁ କ୍ଷମତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.