Jai Odisha
News

ପେରୁରେ ପୁଣି ମିଳିଲା ଏଲିଏନ୍ ମମି? ୩ ଟି ଆଙ୍ଗୁଠି ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଜୀବଙ୍କର ରହସ୍ୟ କ’ଣ ।

ଗତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ପେରୁର ରାଜଧାନୀ ଲିମାରେ ଦୁଇଟି ଏଲିଅନ୍ ମମି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ଏଲିଅନ୍ ମମିମାନଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କର ତିନୋଟି ଆଙ୍ଗୁଠି ଥିଲା । ସେମାନଙ୍କୁ ଦେଖି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଆଶ୍ଚର‌୍ୟ୍ୟ ହୋଇଗଲା । ତା’ପରେ ତଦନ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଆଶ୍ଚର‌୍ୟ୍ୟ ହୋଇଗଲେ ଯେ ପୃଥିବୀରେ ଏଲିଅନ୍ କେଉଁଠାରୁ ଆସିଛନ୍ତି। ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଛୋଟ । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ପେରୁର ନାଜ୍କା ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ଏଲିଅନ୍ ମମିଗୁଡ଼ିକୁ ପରୀକ୍ଷା କଲେ, ସେମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଏଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରକୃତରେ ଏଲିଅନ୍ ନୁହଁନ୍ତି । ବରଂ ଏହା ହାଡରେ ନିର୍ମିତ କଣ୍ଢେଇା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପେରୁରୁ ଅଧିକ ‘ମମି’ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଛି ଏବଂ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ଯେଉଁମାନେ ଏକ୍ସ-ରେ କରିବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି , ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଗାଲାକ୍ସିର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ସେରେନା ଡିସି ଏବଂ ମାଇକେଲ ମଜଜୋଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ତିନି ଆଙ୍ଗୁଠି ବିଶିଷ୍ଟ ଜୀବମାନେ ପୂର୍ବ ଆବିଷ୍କାର ପରେ ମେକ୍ସିକନ୍ ଏବଂ ପେରୁବିୟନ୍ ବଫିନ୍ ଦ୍ୱାରା ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଥିବା ମମିଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଅଟନ୍ତି।
ସେମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଜୀବଗୁଡିକ ୧୦୦୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଊଘଇ ର ୩୦% ଅଜ୍ଞାତ ଅଟେ । ୟୁଏ,ସ୍ ସନ୍‌ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ନମୁନାଗୁଡ଼ିକରେ \’ଜେନେଟିକ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ\’ର ଚିହ୍ନ ରହିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.