Jai Odisha
News

ପଛୁଆ ଶ୍ରେଣୀ ଆୟୋଗର ରିପୋର୍ଟରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ସମସ୍ତ ମୁସଲମାନ ହୋଇଛନ୍ତି ଓବିସି : କଂଗ୍ରେସକୁ ଘେରିଲା ବିଜେପି

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ମଧ୍ୟରେ ବିଜେପି ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛି। କଂଗ୍ରେସ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏସସି, ଏସଟି ଏବଂ ଓବିସିଙ୍କର ଅଧିକାର ବଣ୍ଟନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି ବୋଲି ବିଜେପି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। ଏହି ସମୟରେ, ପଛୁଆ ବର୍ଗର ଜାତୀୟ ଆୟୋଗ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ତଥା ଚାକିରିରେ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଛନ୍ତି। ସରକାରୀ ଚାକିରି ତଥା ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମୁସଲମାନମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ଜାତି ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ସଂରକ୍ଷଣ ଦିଆଯାଉଛି ବୋଲି ଆୟୋଗ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।
ଜାତୀୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗ ଆୟୋଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହଂସରାଜ ଅହିର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କୋଟା କେଉଁ ଆଧାରରେ ଦିଆଯାଉଛି ତାହା ଉପରେ ଆମେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାରଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲୁ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆମେ କୌଣସି ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ପାଇନାହୁଁ। ହଂସରାଜ ଗଙ୍ଗାରାମ ଅହିରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ସମସ୍ତ ମୁସଲମାନ ଚାକିରୀ ସଂରକ୍ଷଣ ତଥା କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାରଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ଓବିସି ରାଜ୍ୟ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି। ଏହି ବିବୃତ୍ତିରେ ଆହୁରି ଲେଖାଅଛି, “କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାରଙ୍କ ପଛୁଆ ବର୍ଗ ବିଭାଗ ଜାତୀୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗଙ୍କୁ ଲିଖିତ ଭାବରେ କହିଛି ଯେ ମୁସଲମାନ ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନଙ୍କ ପରି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଜାତି କିମ୍ବା ଧର୍ମ ନୁହଁନ୍ତି। କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମୁସଲମାନ ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୨.୯୨ ପ୍ରତିଶତ। ରାଜ୍ୟରେ ମୁସଲମାନ ମାନଙ୍କୁ ଏକ ଧାର୍ମିକ ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। “

Leave A Reply

Your email address will not be published.