Jai Odisha
News

ମିଶନ୍ ୩୭୦ ହାସଲ କରିବାକୁ ବିଜେପି ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆବଶ୍ୟକ ୬୪ ଟି ଆସନ ।

୨୦୨୪ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ଆଜି ପ୍ରଥମ ପର‌୍ୟ୍ୟାୟ ମତଦାନ ଚାଲିଛି। ଦେଶର ୨୧ ଟି ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ସାଶିତ ଅଞ୍ଚଳରର ୧୦୨ ଟି ଆସନରେ ମତଦାନ ଚାଲିଛି। ଏଥର ମିଶନ ୩୭୦କୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖି ବିଜେପି ଆଗେଇ ଚାଲିଛି। ଯଦି ମିଶନ ୩୭୦ ରେ ବିଜେପିକୁ ସଫଳ ହେବାକୁ ପଡିବ ତେବେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ୭୭ ଟି ସିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୬୪ ଟି ଜିତିବା ଉଚିତ୍ । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ୮୩ ପ୍ରତିଶତ ହେବା ଉଚିତ୍। ୨୦୧୯ ରେ, ବିଜେପିର ଓଭର ଅଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ୬୯ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲାବେଳେ ୨୦୧୯ ରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିଜେପିର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ୪୯ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲାବେଳେ ଯଦି ଆମେ ୨୦୨୪ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ତେବେ ବିଜେପି ୮୩ ପ୍ରତିଶତ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ଆବଶ୍ୟକ କରୁଛି।
ଏଥି ସହ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ଏଥର ଦାବି କରୁଛି ଯେ ସେମାନେ ଭାରତ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଅଧୀନରେ ବହୁତ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ୨୦୧୯ ରେ କଂଗ୍ରେସର ସାମଗ୍ରିକ ଧର୍ମଘଟ ହାର ଓଭର ଅଲ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ୨୦୧୯ ରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ କଂଗ୍ରେସର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ୧୯ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା।
ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ତାମିଲନାଡୁର ସମସ୍ତ ୩୯ ଟି ସିଟ୍, ରାଜସ୍ଥାନର ୨୫ ଟି ସିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୧୨ ଟି, ୟୁପିରେ ୮୦ ଟି ସିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୮ ଟି ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ୬ ଟି ସିଟ୍ ଉପରେ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ୫ ଟି, ଆସାମରେ ୫ ଟି, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ୫ ଟି, ବିହାରରେ ୪ ଟି, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ୩ ଟି, ମେଘାଳୟରେ ୨ ଟି, ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ଏବଂ ମଣିପୁରରେ ୨ ଟି ଆସନରେ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପୁଡୁଚେରୀ, ମିଜୋରାମ, ଛତିଶଗଡ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର, ଲକ୍ଷ୍ମୀଦୀପ, ସିକ୍କିମ, ତ୍ରିପୁରା, ନାଗାଲାଣ୍ଡ ଏବଂ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବରରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆସନରେ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.