Jai Odisha
News

୨୦୨୪ରେ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ ର ସ୍ୱପ୍ନ ସାକାର କରିବାକୁ ବିଜେପିର ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍ ।

ଭବିଷ୍ୟତର ରାଜନୀତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଛତିଶଗଡ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ପରେ ରାଜସ୍ଥାନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଏକ ନୂତନ ଚେହେରା ନିଯୁକ୍ତ କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ଆଗାମୀ ୨୦-୨୫ ବର୍ଷର ରାଜନୀତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଭାସୁନ୍ଧରା ରାଜେ ସ୍କିନ୍ଧିଅ, ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନ ଏବଂ ରମଣ ସିଂଙ୍କ ପରି ବରିଷ୍ଠ ନେତାଙ୍କ ଦାବିଦାରିକୁ ଦଳ ଅଣଦେଖା କରି ନୂଆ ଚେହେରା ଉପରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ସହିତ, ଗୋଟିଏ ପଟେ ଦଳ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଏକ ସକାରାତ୍ମକ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏହା ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ସ୍ୱୟମ୍ ସେବାକ ସଂଗଠନର (ଆରଏସଏସ) ନିକଟ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇ ସଂଗଠନକୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିଛି।
ତେବେ ଏହା ସହିତ ପାର୍ଟି ହାଇକମାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ୨୦୨୪ ମସିହାରେ କିଛି ମାସ ପରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜାତି ସମୀକରଣର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଉଦ୍ୟମ କରିଛନ୍ତି। ଛତିଶଗଡରେ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବିଷ୍ଣୁଦେବ ସାଏ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଓବିସି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ମୋହନ ଯାଦବଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି। ଏହା ପରେ ରାଜସ୍ଥାନର ବ୍ରାହ୍ମଣ ସମ୍ପ୍ରଦାୟରୁ ଆସିଥିବା ଭଜନଲାଲ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଚୟନ କରି ବିଜେପି କେବଳ ଏହି ରାଜ୍ୟର ଭୋଟରଙ୍କୁ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇନାହିଁ, ବରଂ ଏହାର ସାହାଯ୍ୟରେ ଜାତୀୟ ସମୀକରଣ ସମାଧାନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଉଦ୍ୟମ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି।
ଜଣେ ଆଦିବାସୀ ନେତା ଛତିଶଗଡର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରି ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ବାସ କରୁଥିବା ପ୍ରାୟ ୭୦୦ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ବୁଝାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି, ଯାହାର ମୋଟ ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ। ଛତିଶଗଡ ବ୍ୟତୀତ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଝଡଖଣ୍ଡ, ଓଡିଶା, ଗୁଜୁରାଟ, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ରାଜ୍ୟରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଆଦିବାସୀ ଭୋଟର ଅଛନ୍ତି। ଜାତିସଂଘ ଜନଗଣନା ଏବଂ ଓବିସି ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ବିରୋଧୀ ଦଳ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଉଠାଉଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ବିହାରରେ ବିଜେପି ପାଇଁ ଏକ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ, ଯେଉଁଠାରେ ଅଖିଳେଶ ଯାଦବ ଏବଂ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଜୋରଦାର ଉଠାଉଛନ୍ତି ।
ଯଦିଓ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନିଜେ ଓବିସି ସମ୍ପ୍ରଦାୟରୁ ଆସିଛନ୍ତି ଏବଂ ବିଜେପି ନେତାମାନେ ଗର୍ବର ସହିତ ଏହା କହୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯାଦବ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଜଣେ ଓବିସି ନେତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରି ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ବିହାର ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି। ଦଳ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମୋହନ ଯାଦବଙ୍କୁ କେବଳ ନିଜ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ନୁହେଁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ବିହାରରେ ସର୍ବାଧିକ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଉନ୍ନତ ଜାତିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରାହ୍ମଣମାନଙ୍କୁ କିଛି ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସର ପାରମ୍ପାରିକ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା, ଯାହା ଆଧାରରେ କଂଗ୍ରେସ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ରାଜ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଶାସନ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କ ପ୍ରତି କଂଗ୍ରେସ ଢଳିବାକୁ ଲାଗିଲା ସେତେବେଳେ ବ୍ରାହ୍ମଣମାନେ କଂଗ୍ରେସର ଦୂରେଇ ବିଜେପିରେ ମିଶିବାକୁ ଲାଗିଲେ ।
ଏଥି ସହିତ, ଓବିସି ରାଜନୀତିର ଏହି ଯୁଗରେ ଉଚ୍ଚ ଜାତି, ବିଶେଷକରି ବ୍ରାହ୍ମଣ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ, ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଅବହେଳିତ ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଯଦି ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସମାଜର ଉଦାସୀନତା ଜାରି ରହିଥାନ୍ତା, ତେବେ ବିଜେପିକୁ ଏହାର ପରିଣାମ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଉଠାଇବାକୁ ପଡିଥାନ୍ତା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଜଣେ ନେତାଙ୍କୁ ରାଜସ୍ଥାନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଚୟନ କରି ବିଜେପି ମଧ୍ୟ ସାରା ଦେଶରେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଭୋଟରଙ୍କୁ ଏକ ବଡ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି। ରାଜସ୍ଥାନ ବ୍ୟତୀତ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ବିହାର, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ଝଡଖଣ୍ଡ ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ସମେତ ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ବିଜୟ ଏବଂ ପରାଜୟରେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଭୋଟରମାନେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି।
ସେମାନେ କେବଳ ସେମାନଙ୍କର ଭୋଟ୍ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ହେତୁ ଅନ୍ୟ ଜାତିର ଭୋଟ୍ ମଧ୍ୟ ପାଇବାର କ୍ଷମତା ରଖିଥାନ୍ତି । ୨୦୧୪ ଏବଂ ୨୦୧୯ ରେ, ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କ ସମେତ ଉଚ୍ଚ ଜାତିର କ୍ଷତ୍ରିୟ ଏବଂ ବୈଶ୍ୟ ମଧ୍ୟ ମୋଦୀଙ୍କ ବିଜୟରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବିଜେପି ସେମାନଙ୍କୁ ପୁଣି ଥରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଏବଂ ୨୦୨୪ ରେ ହ୍ୟାଟ୍ରିକ୍ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.