Jai Odisha
News

ଲୋକଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଡି ୱାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ଼

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଡି ୱାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ଼ ଲୋକଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସାମ୍ବିଧାନିକ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ଏହା ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସିଜେଆଇ । ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ‘ମେରା ଭୋଟ୍‌, ମେରୀ ଆୱାଜ୍‌’ ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ପ୍ରକାଶିତ ତାଙ୍କ ଭିଡିଓ ବାର୍ତ୍ତାରେ ସିଜେଆଇ ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଡ଼ ନିର୍ବାଚନରେ ଭୋଟ୍ ଦେବାର ସୁଯୋଗ ହାତଛଡ଼ା ନକରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ବିଶ୍ୱର ବୃହତ୍ତମ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ନାଗରିକ, ଯାହା ଆମ ଦେଶ । ସିଜେ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ଼ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ତୁମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିବି ଦୟାକରି ଆମର ମହାନ ମାତୃଭୂମିର ନାଗରିକ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ୱ ବୋଧକ ଭୋଟ୍ ଦେବାର ଏହି ସୁଯୋଗକୁ ହାତଛଡ଼ା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ସେ କହିଥିଲେ, ‘ଆମ ଦେଶ ପାଇଁ ପ୍ରତି ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷରେ ପାଞ୍ଚ ମିନିଟ୍ ଦେଇ ପାରିବା । ଆସନ୍ତୁ , ଆଉ ଗର୍ବରେ ଭୋଟ୍ ଦିଅନ୍ତୁ । ମୋର ଭୋଟ୍‌, ମୋ ସ୍ୱର ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ବିଧାନ ଆମକୁ ନାଗରିକ ଭାବରେ ଅନେକ ଅଧିକାର ଦେଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସହିତ ଏହା ମଧ୍ୟ ଆଶା କରେ ଯେ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ସାମ୍ବିଧାନିକ ଗଣତନ୍ତ୍ରରେ ନାଗରିକତ୍ୱର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ହେଉଛି ଭୋଟ୍ ।

ରାଜ୍ୟରେ ୪୩ ଡିଗ୍ରୀ ଛୁଇଁଲା ତାପମାତ୍ରା ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ବାଛିବାରେ ନାଗରିକମାନଙ୍କର ଏକ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଭୂମିକା ରହିଛି ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ କୁହାଯାଏ ଯେ ‘ଲୋକଙ୍କର ସରକାର ଅଛି, ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା, ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ’ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେ ପ୍ରଥମ ଥର ଭୋଟର ହୋଇଥିଲେ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଛିଡ଼ା ହୋଇଥିଲେ ସେ କେତେ ଉତ୍ସାହିତ ଥିଲେ । ସିଜେଆଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ଭୋଟ୍ ଦିଏ, ମୋ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଥିବା ଇଙ୍କି ଦେଶପ୍ରେମ ଏବଂ ଦେଶ ସହ ସଂଯୋଗର ଏକ ଜବରଦସ୍ତ ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରେ । ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଡ଼ ତାଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ସମ୍ବିଧାନ ଏବଂ ଆମର ଆଇନ ଗୋଟିଏ ନାଗରିକ, ଗୋଟିଏ ଭୋଟ୍ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏହା ହେଉଛି ସାମ୍ବିଧାନିକ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ଆମ ଦେଶର ମହାନ ଦୃଢ଼ତା ଏବଂ ଶକ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.