Jai Odisha
News

ଓଡ଼ିଶାରେ ରାଜନୀତିରେ ଜଟିଳ ସ୍ଥିତି : ବାପ ପୁଅ ବିରୋଧୀ, ପୁଅ ପାଇଁ କରିପାରୁନି ପ୍ରଚାର

ଓଡିଶା ଦେଶର ସେହି ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକସଭା ଏବଂ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଏକ ସମୟରେ ଉଚ୍ଛଦାନ ହେଉଛି । ରାଜ୍ୟରେ ୨୧ ଟି ଲୋକସଭା ଏବଂ ୧୪୭ ଟି ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ଚାରିଟି ପର‌୍ୟ୍ୟାୟରେ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ। ଏଠାରେ ୧୩, ୨୦, ୨୫ ମେ ଏବଂ ୧ ଜୁନ୍ ରେ ମତଦାନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଆଉ ନିର୍ବାଚନରେ ବାଜିମାତ୍ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ଦଳ ଜୋର୍‌ଦାର୍ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚଳାଇଛନ୍ତି। ବିଜୁ ଜନତା ଦଳର ସୁପ୍ରିମୋ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବିରୋଧୀ ଦଳର ଦୁଇ ବଡ ନେତାଙ୍କ ପୁଅଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ମହାଭାରତ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି। ଏଠାରେ ବାପା ନିଜ ପୁଅ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେଉନାହାନ୍ତି କି ପୁଅକୁ ଜିତିବା ପାଇଁ ବି ଆଶ୍ରିର୍ବାଦ ଦେଇପାରୁ ନାହାନ୍ତି ।
କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସୁରେଶ ରାଉତରାୟଙ୍କ ପୁଅ ମନନ୍ମଥ ରାଉତରାୟଙ୍କୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି । ଏଥି ସହ ବିଜେପି ନେତା ବିଜୟ ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ପୁଅ ଆରବିନ୍ଦ ମହାପାତ୍ରଙ୍କୁ ପାଟକୁରା ବିଧାନସଭା ଆସନରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦବଦବା ଥିବାରୁ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସର ଦୁଇ ବଡ ନେତା ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବିଜୟ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।
କଂଗ୍ରେସ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସୁରେଶ ରାଉତରାୟଙ୍କଠାରୁ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ମାଗିଛନ୍ତି। ସେ ସିଟି ପାର୍କରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଭେଟି ତାଙ୍କ ପୁଅ ମନ୍ମଥ ରାଉତରାୟଙ୍କ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ମାଗିଥିଲେ। କଂଗ୍ରେସ ନେତା ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ପ୍ରାର୍ଥୀ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କଠାରୁ ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ମଗାଯାଇଥିଲା । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ୫୦ ବର୍ଷ ଧରି ସାମାଜିକ ଓ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର‌୍ୟ୍ୟକ୍ରମରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଦଳ ପାଇଁ ପଚାର କରିନାହାନ୍ତି । ତେବେ ପାର୍କରେ ସେ ସିଧାସଳଖ ପୁଅ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ମାଗୁଥିଲେ।
ତେବେ ବିଜୟ ମହାପାତ୍ର ସେହି ନେତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ, ଯେଉଁମାନେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି । ତେବେ ୨୦୦୦ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ତାଙ୍କ ନାମାଙ୍କନ ବାତିଲ କରି ଅନ୍ୟ ଜଣେ ନେତାଙ୍କୁ ଦଳର ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଇଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ସେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବିଜେଡିକୁ ବିରୋଧ କରିଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜେଡି ତାଙ୍କ ପୁଅକୁ ଟିକେଟ୍ ଦେଇଛି ଏବଂ ବିଜେଡି ନେତାମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଫୁଲମାଳ ଦେଇ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପଟେ ବିଜୟ ମଧ୍ୟ କହିସାରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ୨୦୦୦ ର ଘଟଣାକୁ ଭୁଲି ଯାଇଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.