Jai Odisha
News

ରାଜସ୍ଥାନରେ କଂଗ୍ରେସ ଓ ବିଜେପି ଦେଲେ ନାହିଁ ମୁସ୍‌ଲିମ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀ : ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ କାରଣ ।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେରେ ରାଜସ୍ଥାନର ୧୨ ଟି ଲୋକସଭା ଆସନରେ ହେବ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯାଇଛି । ଏଥର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସରୁ କୌଣସି ମୁସଲମାନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ନାହାଁନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ କି, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର କିଛି ମୁସଲମାନ ପ୍ରାର୍ଥୀ କଂଗ୍ରେସରୁ ନିର୍ବାଚନ ମଇଦାନକୁ ଓହ୍ଲାଇଥାନ୍ତି।
ହୁଏତ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ମଧ୍ୟ ବିଜୟ ଲାଭ କରିପାରି ନାହାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏଥର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେରେ ଗୋଟିଏ ବି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଇନାହିଁ। କଂଗ୍ରେସ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଏଥର ମୁସଲମାନ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ନିଜେ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି । ତେବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ଆଦର୍ଶନଗର କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ରଫିକ୍ ଖାନ ଜୟପୁରରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ, ତାଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ମିଳିଲା ନାହିଁ ।
ରାଜସ୍ଥାନରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଂଗ୍ରେସ ୯-୧୦ ମୁସଲିମ ନେତାଙ୍କୁ ୧୩ ଥର ଲୋକସଭାରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି। କଂଗ୍ରେସ ବିକାନେରରୁ ମେହବୁବ ଅଲିଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଥିଲା। ୨୦୦୯ ରେ ଚୁରୁରୁ ମାକବୁଲ୍ ମାଣ୍ଡେଲିଆ, ୨୦୧୪ ରେ ଟୋଂକ-ସାୱାଇ ମାଧୋପୁରର ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ମୋହମ୍ମଦ ଅଜହରୁଦ୍ଦିନ ଏବଂ ୨୦୧୯ ରେ ରଫିକ୍ ମାଣ୍ଡେଲିଆଙ୍କୁ ଚୁରୁରୁ ଟିକେଟ ଦେଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ବିପୁଳ ଭୋଟରେ ନିର୍ବାଚନରେ ହାରି ଯାଇଥିଲେ।
୧୯୯୯ ମସିହାରେ ଭାସୁନ୍ଦରା ରାଜେଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଂଗ୍ରେସ ଡକ୍ଟର ଅବରାର ଅହମ୍ମଦଙ୍କୁ ଟିକେଟ ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ସେ ନିର୍ବାଚନରେ ହାରି ଯାଇଥିଲେ। ଆୟୁବ ଖାନ ୧୯୮୪ ଏବଂ ୧୯୯୧ ରେ କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟରେ ଜୁଞ୍ଜୁନୁ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନ ଜିତିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ କୌଣସି ମୁସଲମାନ ନିର୍ବାଚନରେ ଜିତିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି ।
ଯଦି ପରିସଂଖ୍ୟାନକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ତେବେ ରାଜସ୍ଥାନର ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୧.୪% ରୁ ଅଧିକ । ରାଜ୍ୟର ୧୧ ଟି ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ମୁସଲମାନ ଜନସଂଖ୍ୟା ୧୭% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ଉଭୟ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବିଜେପି ଦଳ କୌଣସି ଆସନରୁ ମୁସଲମାନ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେଉ ନାହାଁନ୍ତି। ତେବେ ଅଲୱରରୁ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମୁସଲମାନ ଚେହେରାକୁ ବିଏସପି ଟିକେଟ୍ ଦେଇଛି। ଏପ୍ରିଲ ୧୯ ରେ ଗଙ୍ଗାନଗର, ବିକାନେର, ଚୁରୁ, ଝୁଞ୍ଜୁନୁ, ସିକର, ଜୟପୁର ଗ୍ରାମୀଣ, ଜୟପୁର ସହର, ଅଲୱର, ଭରତପୁର, କରୌଲି ,ଧୌଲପୁର, ଦୌସା ଏବଂ ନାଗୌରରେ ୧୨ ଟି ଆସନର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.