Jai Odisha
News

ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ମତଦାତାଙ୍କ ପରିବାର : ୧୨୦୦ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୩୫୦ ଭୋଟର

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ୨୦୨୪ ର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍ ପାଇଁ ଆଉ କିଛି ଦିନ ବାକି ଅଛି । ଏହି ସମୟରେ ଆସାମରେ ଏକ ପରିବାର ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ମିଳିଛି ଯେଉଁଠାରେ ୩୫୦ ଭୋଟର ଅଛନ୍ତି। ଏହି ପରିବାର ସେମାନଙ୍କର ଉଚ୍ଛଦାନ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରୁଥିବା ସବୁଠାରୁ ବଡ ପରିବାର ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ । ଏଥର ଆସାମର ସୋନିତପୁର ଜିଲ୍ଲାର ସ୍ୱର୍ଗତ ରନ୍ ବାହାଦୂର ଥାପାଙ୍କ ପରିବାର ଏପ୍ରିଲ ୧୯ ରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭୋଟ୍ ଦେବେ।
ରନ୍ ବାହାଦୂର ଥାପାଙ୍କର ୧୨ ପୁଅ ଏବଂ ୯ ଝିଅ ଅଛନ୍ତି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କର ପାଞ୍ଚ ଜଣ ପତ୍ନୀ ଥିଲେ। ମୋଟ ଉପରେ, ପ୍ରାୟ ୧୨୦୦ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଏହି ପରିବାରରେ, ପ୍ରାୟ ୩୫୦ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ସେମାନଙ୍କ ମତଦାନ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରିବାକୁ ହେବ ।
ରନ୍ ବାହାଦୂରଙ୍କର ୧୫୦ ରୁ ଅଧିକ ନାତି ଅଛନ୍ତି। ନେପାଳୀ ପାମ ଗାଁର ମୁଖ୍ୟ ତଥା ସ୍ୱର୍ଗତ ରୋନ୍ ବାହାଦୂରଙ୍କ ପୁଅ ତିଲ ବାହାଦୂର ଥାପା ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପରିବାରରେ ପ୍ରାୟ ୩୫୦ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ୧୯୬୪ ରେ ମୋ ବାପା ମୋ ଜେଜେବାପାଙ୍କ ସହ ଏଠାକୁ ଆସିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଏଠାରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲେ। ମୋ ବାପାଙ୍କର ପାଞ୍ଚ ପତ୍ନୀ ଥିଲେ ଏବଂ ଆମର ୧୨ ଭାଇ ଏବଂ ୯ ଭଉଣୀ ଅଛନ୍ତି । ଯଦି ଆମେ ସମସ୍ତ ପିଲାଙ୍କୁ ଗଣନା କରୁ, ଆମ ପରିବାରର ୧୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ସଦସ୍ୟ ରହିବେ ।
ତେବେ ସେ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ପାରି ନାହାଁନ୍ତି। ତିଲ ବାହାଦୂର କହିଛନ୍ତି, “ଆମ ପିଲାମାନେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସରକାରୀ ଚାକିରି ପାଇନାହାଁନ୍ତି। ଆମ ପରିବାରର କିଛି ସଦସ୍ୟ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଯାଇ ବେସରକାରୀ ଚାକିରି କରୁଛନ୍ତି। କେତେକ ମଧ୍ୟ ଦିନ ମଜୁରୀ ଶ୍ରମିକ ଭାବେ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ମୁଁ ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ଭାବେ କାମ କରୁଛି । ୧୯୮୯ ଠାରୁ ଗାଁ ମୁଖିଆ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି । ଆସାମରେ ୧୪ ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ତିନିଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଏଠାରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ୍ ୧୯ ଏପ୍ରିଲରେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ପର‌୍ୟ୍ୟାୟ ୨୬ ଏପ୍ରିଲରେ ଏବଂ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ୭ ମଇରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.