Jai Odisha
News

ଯେଉଁଠି ଖାତା ଖୋଲି ନଥିଲା ବିଜେପି ସେଠି ଖେଳ କରିବ NDA ।

ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ଗତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ମଧ୍ୟ ଖାତା ଖୋଲିପାରି ନଥିଲା, ଏଥର ଏହାର ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ନ୍ୟାସନାଲ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଆଲାଇନ୍ସ ଏକ ବଡ଼ ଖେଳ ଖେଳିପାରେ। ମଙ୍ଗଳବାର ଏବିପି ନ୍ୟୁଜ୍ ଏବଂ ସି ଭୋଟର ସର୍ଭେ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାର ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଏହି ଓପିନିଅନ୍ ପୋଲ ମାଦ୍‌ୟମରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଉଚ୍ଛଦାତାଙ୍କ ମୁଡ଼୍ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ସଦ୍ୟତମ ସର୍ବେକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଯାହା କି କାହାକୁ ବି ଚମକାଇ ଦେବ । ଏତବରୁ ଜଣା ପଡ଼ିଛି ଯେ ଏନଡିଏ ସେଠାରେ ଥିବା ମୋଟ ୨୫ ଟି ଲୋକସଭା ଆସନ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦ ଟି ଜିତିପାରିବ।
ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ YSR କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ପାଞ୍ଚଟି ସିଟ୍ ପାଇପାରିବ। ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାରକୁ ପାରାଜିତ କରିବାକୁ ଗଠିତ ହୋଇଥିବା ବିରୋଧୀ ଦଳର ଭାରତ ମିଳିତ ମଞ୍ଚକୁ ମଧ୍ୟ ବିଫଳତାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ ଏହି ଭୟ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯେ ସେ ଖାତା ମଧ୍ୟ ଖୋଲି ପାରିବେ ନାହିଁ । ଅନ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଆସନ ପାଇବେ ନାହିଁ। ସର୍ବେକ୍ଷଣ ଅନୁଯାୟୀ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ, ଏନଡିଏ ୪୭% ଭୋଟ୍, YSRCP ୪୦%, ଅନ୍ୟମାନେ ୧୧% ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆ ଆଲାଇନ୍ସ ମାତ୍ର ୨% ଭୋଟ୍ ପାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏହି ସର୍ଭେରେ ୫୭ ହଜାର ୫୬୬ ଜଣଙ୍କ ମତାମତ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଲୋକସଭାର ସମସ୍ତ ୫୪୩ ଟି ଆସନରେ ଏହି ସର୍ଭେ କରାଯାଇଛି ।
ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ, YSR କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ୨୨ ଟି ଆସନ ଜିତିଥିଲା ଏବଂ ତେଲୁଗୁ ଦେଶମ ପାର୍ଟି ତିନିଟି ଆସନ ଜିତିଥିଲାବେଳେ ରାଜନୈତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଦଳ ସେମାନଙ୍କ ଖାତା ଖୋଲିପାରିନଥିଲେ। ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ୨୫ ଟି ଆସନରେ ବିଜେପି ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ସେତେବେଳେ ଦଳର ଭୋଟ୍ ଅଂଶ ୦.୯୮ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.