Jai Odisha
News

ଡେବ୍ରିଗଡ଼ ରେ ଥାଇଲାଣ୍ଡ କାଫେ ର ମଜା

ଏଥର ଥାଇଲାଣ୍ଡ କାଫେ ର ମଜା ନେଇପାରିବେ ଡେବ୍ରିଗଡ଼ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ରେ | ବରଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାରେ ଡେବ୍ରିଗଡ଼ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଏକ ପ୍ରସିଧ ଜାଗା | ସେଠାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସେଠାରେ ଏକ କାଫେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି | ସେଠାରେ ଥିବା ବାଦୁଡ଼ି ଦ୍ୱୀପ ରେ ଆଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ କାଫେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ଯାହାର ଫାଇଦା ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଉଠାଇପାରିବେ | ଏହି ଦ୍ୱୀପରେ କିଛି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ରହୁଛନ୍ତି |ସେହି ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ହୀରାକୁଦ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଡିଏଫ୍‌ଓ ଅଂଶୁପ୍ରଜ୍ଞା ଦାସ କହିଛନ୍ତି। ସକାଳ ୬ଟାରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ଯାଏ ଗମନାଗମନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। କୄଜ ସାହାଯ୍ୟରେ ୩୦ ମିନିଟ୍‌ ଧରି ହୀରାକୁଦ ଜଳଭଣ୍ଡାରରେ ଯାତ୍ରା କରି ଏହି ଦ୍ବୀପକୁ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସେମାନେ କାଫେରେ ଜଳଖିଆ କିମ୍ବା ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଚା ପିଇ ପାରିବେ, କୄଜ ସମେତ ପୁରା ପ୍ୟାକେଜ୍ 10 ଜଣଙ୍କ ପାଇଁ 2500 ମୂଲ୍ୟରେ ରହିଛି | ଏହାକୁ ପ୍ରାକୃତିକ ଅନୁଭବ ଦେବା ପାଇଁ, ସମସ୍ତ ସଂରଚନା ଏବଂ ସୁବିଧା ଖଜୁରୀ ଗଛ, ବାଉଁଶ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ପଥରରେ ତିଆରି ହୋଇଛି | ଏକାଥରେ 60-70 ପର୍ଯ୍ୟଟକ କାଫେରେ ରହିପାରିବେ | କାଫେର ଅନ୍ୟ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଆକର୍ଷଣ ହେଉଛି ଏହା ବିଭିନ୍ନ ହିରାକୁଦ୍ ମାଛ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ପ୍ରାମାଣିକ ଓଡିଆ ରୋଷେଇ ଯୋଗାଇଥାଏ ଯାହା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜଳଖିଆ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥାଏ | ତାହା ସହିତ ବାଇନାକୁଲାର ବ୍ୟବହାର କରି ପକ୍ଷୀ ଦେଖିବା ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଫଟୋଗ୍ରାଫି, ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ଦୃଶ୍ୟର ଆନନ୍ଦରେ ଉପଭୋଗ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.