Jai Odisha
News

ଏଥର ନାହିଁ ଚିନ୍ତା : ଆଉ ବଢିବନି ପିଆଜ ଦର

ପିଆଜ ଦରକୁ ନେଇ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଆଉ କାନ୍ଦିବାକୁ ନଦେବା ପାଇଁ ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ସରକାର ପିଆଜର ସୁରକ୍ଷିତ ଭଣ୍ଡାର ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ସେହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟନ ପିଆଜ କିଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।
ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ସରକାର ଚଳିତ ବର୍ଷ ୫ଲକ୍ଷ ଟନ ପିଆଜ କିଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, ଯାହାଫଳରେ ବଫର୍‌ ଷ୍ଟକ ମଜବୁତ ହୋଇପାରିବ। ପିଆଜ ମୂଲ୍ୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ପାଇଁ ସରକାର ବଫର ଷ୍ଟକ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ କୃଷକମାନଙ୍କଠାରୁ ପିଆଜ କ୍ରୟ କରାଯାଇ ଷ୍ଟକ କରାଯାଏ। ଯେତେବେଳେ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ସରକାର ରିଜର୍ଭ ଷ୍ଟକରୁ ବଜାରକୁ ପିଆଜ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାନ୍ତି, ଯାହା ମୂଲ୍ୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।
ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଉପଭୋକ୍ତା ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଉଦ୍ଧୃତ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସରକାର ୫ଲକ୍ଷ ଟନ ବଫର୍‌ ଷ୍ଟକ ତିଆରି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି। ଗତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ସରକାର ୫ଲକ୍ଷ ଟନ ପିଆଜର ଏକ ବଫର୍‌ ଷ୍ଟକ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ ଯାହା ଗତ ମାସରେ ମୂଲ୍ୟକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥିଲା। ଗତ ବର୍ଷ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବଫର୍‌ ଷ୍ଟକରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧ଲକ୍ଷ ଟନ ପିଆଜ ବାକି ଅଛି।
ଏଥର ମଧ୍ୟ ଏନସିସିଏଫ ଏବଂ ନାଫେଡ ପରି ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ପିଆଜ କିଣିବେ। ଗତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଉଭୟ ଏଜେନ୍ସି ପିଆଜ କ୍ରୟ କରି ଏହାର ବଫର ଷ୍ଟକ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ପିଆଜ ମୂଲ୍ୟ ଆକାଶଛୁଆଁ ହେବା ଆରମ୍ଭ କଲା, ଉଭୟ ଏଜେନ୍ସି ସବସିଡି ହାରରେ ପିଆଜ ବିକ୍ରି କଲେ। ଏଥିପାଇଁ, ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକ ଡଜନେ ସହରର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବିକ୍ରୟ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଓଏନଡିସି ମାଧ୍ୟମରେ ଅନଲାଇନ ଉପଲବ୍ଧତାକୁ ମଧ୍ୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.