Jai Odisha
News

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଉପରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କ ନୋଟିସ : ୨୯ ଏପ୍ରିଲ ସୁଦ୍ଧା ମାଗିଲେ ଜବାବ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନିର୍ବାଚନୀ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଲୋଡିଛନ୍ତି। ଆଚରଣ ବିଧି ଉଲ୍ଲଂଘନ ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟରେ ଆୟୋଗ ବିଜେପି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସକୁ ନୋଟିସ୍ ପଠାଇଛି। ଏପ୍ରିଲ ୨୯ ରେ ସକାଳ ୧୧ ଟା ସୁଦ୍ଧା ଜବାବ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଆୟୋଗ ଉଭୟ ପକ୍ଷଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି। ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଭାଷଣ ସମ୍ପର୍କରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛନ୍ତି।
ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ଯେ ଏହି ଭାଷଣ ସମୟରେ ଆଚରଣ ବିଧି ପାଳନ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ତଥା କଂଗ୍ରେସ ନେତା ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖାର୍ଗେ ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଦର୍ଶ ଆଚରଣ ବିଧି ଉଲ୍ଲଂଘନ ହୋଇଥିବା ନେଇ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଜାଣିଛନ୍ତି। ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରାଜନୈତିକ ଦଳଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାର୍ଥୀ ତଥା ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକଙ୍କ ଆଚରଣ ପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକ ତଥା ବୃଦ୍ଧି ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଶୀର୍ଷ ପଦବୀରେ ଥିବା ନେତାଙ୍କ ନିର୍ବାଚନୀ ଭାଷଣର ପରିଣାମ ଅଧିକ ଗୁରୁତର ଅଟେ।
ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ବେଳେ ବିଜେପି ଓ କଂଗ୍ରେସ ପରସ୍ପର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଆମେ ଗତ କିଛି ଦିନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା, ତେବେ ଉତ୍ତରାଧିକାର ଟିକସ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଦୁଇ ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦର ଏକ ନୂଆ ପଏଣ୍ଟ ପାଲଟିଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ବରିଷ୍ଠ ବିଜେପି ଅଧିକାରୀ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କଂଗ୍ରେସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଛନ୍ତି। ମୋରେନା ରାଲିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ପୁଣି ଥରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ ଅବଦାନ ରଖିଥିବା, କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରୁଥିବା, ସର୍ବାଧିକ ଉତ୍ସର୍ଗ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପଛରେ ରଖିବା କଂଗ୍ରେସର ନୀତି। ଏହି କାରଣରୁ କଂଗ୍ରେସ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସେନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ‘ୱାନ୍ ର‌୍ୟାଙ୍କ୍ ୱାନ୍ ପେନ୍ସନ୍’ ଭଳି ଯୋଜନା ପୂରଣ କରିବାକୁ ଦେଇନଥିଲା। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଜେପି ସରକାର ଗଠନ ହେବା ମାତ୍ରେ ‘ୱାନ ରାଙ୍କ ୱାନ ପେନସନ’ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯାଇଥିଲା। ସୀମାରେ ଥିବା ସୈନିକମାନଙ୍କ ଆରାମ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଚିନ୍ତିତ

Leave A Reply

Your email address will not be published.