Jai Odisha
News

ପାକିସ୍ତାନ ସପକ୍ଷରେ ବାହାରିଲେ ଫାରୁକ୍ ଅବଦୁଲ୍ଲା ,କହିଲେ ଚୁଡ଼ି ପିନ୍ଧି ବସି ନାହିଁ ପାକିସ୍ତାନ

ଭାରତରେ ବଲୟ ହେବ ପିଓକେ । କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ଏହି ମନ୍ତବ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି ନ୍ୟାସନାଲ କନ୍‌ଫରେନ୍ସ ନତା ଫାରୁକ୍ ଅବଦୁଲ୍ଲା । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଚୁଡ଼ି ପିନ୍ଧି ବସି ନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପରମାଣୁ ବୋମା ରହିଛି ଯାହା ଆମ ଉପରେ ପଡ଼ି ପାରେ । ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯଦି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା କହୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏପରି କରାଯାଉ। ଆମେ କିଏ ଅଟକାଇବା ପାଇଁ ? କିନ୍ତୁ ମନେରଖ ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଚୁଡ଼ି ପିନ୍ଧି ବସି ନାହିଁ । ସେ ଆମ ଉପୋର ପରମାଣୁ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରିବ ।
ଏପ୍ରିଲରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ କହିଥିଲେ ଯେ ଭାରତରେ ବିକାଶର ପଦ୍ଧତିକୁ ଦେଖି ପାକିସ୍ତାନର ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରର ଲୋକମାନେ ନିଜେ ଭାରତର ଏକ ଅଂଶ ହେବାକୁ କହିବେ। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଦାର୍ଜିଲିଂରେ ଏକ ରାଲିରେ ଯୋଗ ଦେଇ ରାଜନାଥ ସିଂ କହିଥିଲେ, “ବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ପିଓକେ ଆମର ଥିଲା, ଆମର ଅଛି ଏବଂ ଆମର ରହିବ।” ଯେଉଁଠାରେ ବିଜେପି ସାଂସଦ ରାଜୁ ବିସ୍ତାଙ୍କୁ ଏହାର ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି।
ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ଭାରତର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଭାରତର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ ଆମର ଅର୍ଥନୀତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପିଓକେରେ ଆମର ଭାଇ ଓ ଭଉଣୀମାନେ ନିଜେ ଭାରତ ସହିତ ଏକାଠି ରହିବାକୁ ଦାବି କରିବେ।” ରବିବାର ଦିନ ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି ଯେ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର ଭାରତର ଏକ ଅଂଶ ଏବଂ ସେଠାରେ ଭାରତୀୟ ସଂସଦର ଏକ ସଂକଳ୍ପ ରହିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ପିଓକେ ଦେଶର ଏକ ଅଂଶ ।
ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପିଓକେ ବିଷୟରେ ଭୁଲାଇଦିଆଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତର ଲୋକଙ୍କ ଚେତନାକୁ ଆସିଛି। କଟକ ଠାରେ ପିଓକେ ପାଇଁ ଭାରତର ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ପଚରାଯିବାରୁ ଜୟଶଙ୍କର ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି, “ପିଓକେ କେବେ ବି ଏହି ଦେଶ ବାହାରେ ନାହିଁ। ଏହା ଏହି ଦେଶର ଅଂଶ। ଭାରତୀୟ ସଂସଦର ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଅଛି ଯେ ପିଓକେ ପ୍ରକୃତରେ ଭାରତର ଏକ ଅଂଶ। ବର୍ତ୍ତମାନ, ପିଓକେ ଉପରେ ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କିପରି ହୋଇଗଲା?

Leave A Reply

Your email address will not be published.