Jai Odisha
News

ଖାଇବା ପରେ ପେଟ ଭାରି ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଅନ୍ତୁ ଅଦା ପାଣି ।

ଅଦା ପାଣି ହେଉଛି ଏକ ଡିଟକ୍ସ ପାନୀୟ ଯାହା ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହି ପାନୀୟରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଭରପୂର ଅଟେ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ରୋଷେଇ ଘରେ ସର୍ବାଧିକ ବ୍ୟବହୃତ ଔଷଧ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଅଦା, ଯାହାକୁ ଆମେ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀରେ ବ୍ୟବହାର କରୁ । ଅଦା ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଭିଟାମିନ୍, ମିନେରାଲ୍ସ, ଫାଇବର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପାଦାନ ଧାରଣ କରିଥାଏ ଯାହା ଶରୀରକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଅଦା ଜଳର ବ୍ୟବହାର ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ବାନ୍ତି, ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ସକାଳର ରୋଗ ଭଳି ଅନେକ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ । ଏଠାରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଖାଲି ପେଟରେ ଅଦା ପାଣି ପିଇବାର କିଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପକାର ବିଷୟରେ କହିବୁ, ଯାହା ବିଷୟରେ ଆପଣ ଜାଣି ନଥିବେ ।
ଅଦାରେ ଟ୍ରାଇଗ୍ଲେସିରାଇଡ୍, କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଏବଂ ଲୋ ଡ଼େନ୍‌ସିଟି ଲିପୋପ୍ରୋଟେନ୍ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏହା ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।
ଅଦା ମୂଳରେ ଥିବା ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ, ଯେପରିକି ଜିଞ୍ଜରୋଲ, ଗେ୍େ‌ଷ୍ଟ୍ରାଇଣ୍ଟେଷ୍ଟାଇନଲ୍‌ରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ । ଅଦା ଖାଇବା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ହଜମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।
ଅଦା ଖାଇବା ଶରୀରର ଇନସୁଲିନ୍ ସ୍ତରକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ଅଦା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଟାଇପ୍-୨ ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ ।
ଫୁଲା କମାଇବା ହେଉଛି ଅଦା ପାଣି ଖାଇବାର ମୁଖ୍ୟ ଲାଭ । ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଅଦା ନିର୍ବାହ ପ୍ରଦାହଜନକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଏବଂ ଆଲର୍ଜି ଲକ୍ଷଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.