Jai Odisha
News

ମୁଁ ଗଙ୍ଗା ପୁତ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଶିଖଣ୍ଡୀ ,ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କିଏ ଜାଣିନି : ହିମାଙ୍ଗୀ ସଖି

ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ବାରାଣାସୀ ଲୋକସଭା ଆସନରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରୁଛନ୍ତି ଅଖିଲ ଭାରତ ହିନ୍ଦୁ ମହାସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀ ହିମାଙ୍ଗୀ ସଖୀ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଗଙ୍ଗା ପୁତ୍ର ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଆଗରେ ଶ୍ରିଖଣ୍ଡି ପରି ଠିଆ ହୋଇଛି। ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡରଙ୍କ ଅଧିକାରର ଲଢିବା ପାଇଁ ସେ ନିର୍ବାଚନ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି।
ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ବାରାଣାସୀରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ହିମାଙ୍ଗୀ ସଖି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାସଭା ତାଙ୍କୁ ଏଠାରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛନ୍ତି। ସେ ତାଙ୍କ ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଛନ୍ତି । ଯଦି ଲୋକସଭାରେ ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆସନ ସଂରକ୍ଷିତ ହୋଇଥାନ୍ତା, ତେବେ ଆଜି ସେମାନଙ୍କୁ ଏସବୁ କରିବାକୁ ପଡ଼ିନଥାନ୍ତା।
ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଖିଲ ଭାରତ ହିନ୍ଦୁ ମହାସଭାର ଚକ୍ରପାଣି ମହାରାଜ ତାଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇ କରିଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ, ଯଦି ଦେଶର ରାଜାମାନେ କରିଥାନ୍ତେ, ତେବେ ଆମକୁ ଅନେକ ଫାଇଦା ହୋଇଥାନ୍ତା । ଆମ ସମାଜରେ ଆମକୁ ଆଗକୁ ବଢିବାରେ ବହୁତ ଆନନ୍ଦ ଅନୁଭବ ହୋଇଥାନ୍ତା ଯେ ଆମେ ସଂସଦରେ ଆମ ମତ ଉଠାଇବାର ଅଧିକାର ପାଇପାରିଛୁା ଯଦି ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡରମାନେ ସମାଜର ଏକ ଅଂଶ ତେବେ ଆମ ଦେଶର ରାଜାମାନେ କାହିଁକି ଚୁପ୍ ରହିଲେ ଏବଂ ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡରମାନଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତରେ କାହିଁକି ଆଣି ନାହାଁନ୍ତି? ମୋଦୀ ଜୀ ସରକାର କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବାର ୧୦ ବର୍ଷ ବିତିଗଲାଣି, ତେବେ ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡରମାନଙ୍କର ଉନ୍ନତି କ’ଣ ହୋଇଛି? ଆଜି ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର ସମ୍ପ୍ରଦାୟ କାହିଁକି ଭିକ ମାଗୁଛନ୍ତି? ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି ।
ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲୋକସଭା ଓ ବିଧାନସଭାରେ ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆସନ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହେବା ଉଚିତ୍। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା, ସେମାନଙ୍କୁ ସମାଜର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତକୁ ଆଣିବା, କିନ୍ନର ବଚାଓ କିନ୍ନର ପଢାଓ ମଧ୍ୟ ଏଜେଣ୍ଡା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡରମାନେ ଶିକ୍ଷିତ ହୋଇଥାନ୍ତେ ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ରାସ୍ତାରେ ଭିକ ମାଗି ବଞ୍ଚିବାକୁ ପଡ଼ୁନଥାନ୍ତା ।
ନିଜକୁ ଶିଖଣ୍ଡି ସହିତ ତୁଳନା କରି ହିମାଙ୍ଗୀ ସାଖି କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିଜକୁ ଗଙ୍ଗାର ପୁତ୍ର ବୋଲି କହୁଥିବା ମୋଦୀଙ୍କ ମାର୍ଗରେ ମୁଁ ଠିଆ ହୋଇଛି। ଶିଖଣ୍ଡିଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଯଦି ଗଙ୍ଗାର ପୁଅ ଶଙ୍ଖ ନାଦ କରିପାରନ୍ତି ତେବେ ଶିଖାଣ୍ଡି କଣ ନ କରିପାରିବ?
କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଜାଣେ ନାହିଁ। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କିଏ? ମୁଁ କାହିଁକି କାହା ବିଷୟରେ କିଛି ଭୁଲ୍ କହିବି? ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ଦେଶର ରାଜାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିବା ଉଚିତ୍।

Leave A Reply

Your email address will not be published.