Jai Odisha
News

ରାଜସ୍ଥାନର ଏକ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ୩ ଘଣ୍ଟାରେ ପଡ଼ିଛି ୩ଟି ଭୋଟ୍‌

ଆଜି ୨୧ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ୨୦୨୪ ପାଇଁ ୧୦୨ ଆସନରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟଗ୍ରହଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ରାଜସ୍ଥାନରେ ସକାଳ ୭ ଟାରୁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହେବା ମାତ୍ରେ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ତଦାତାଙ୍କ ଳ,ାଇନ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ।ସକାଳ ୯ ଟାରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ରାଜ୍ୟର ୧୨ ଟି ଲୋକସଭା ଆସନରେ ୨ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୦.୬୭ ପ୍ରତିଶତ ମତଦାନ ହୋଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମସ୍ତେ ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ଭଲ ଭୋଟ୍ ପ୍ରତିଶତ ଆଶା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଦୌସା ଲୋକସଭା ଆସନରେ ଏକ ଗାଁ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ୧୦ ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ୩ଟି ଭୋଟ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।
ଆମେ କହୁଛୁ ବିଗାସ ଗ୍ରାମ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ, ଯେଉଁଠାରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଭୋଟ୍ ବର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି। ଦୌସା ବିଧାନସଭାର ବିଗାସ୍ ମତଦାନ କେନ୍ଦ୍ର ୧୫୮ ରେ ପୋଲିଂ ପାର୍ଟି ସକାଳ ଠାରୁ ଭୋଟରଙ୍କୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସକାଳ ଠାରୁ ଏଠାରେ କାହାକୁ ବି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନି। ସକାଳ ୭ ଟାରୁ କେବଳ ୩ ଭୋଟର ଏଠାକୁ ଆସି ଭୋଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି।
କୁହାଯାଉଛି ଯେ ବିଗାସ ଗ୍ରାମ ପୂର୍ବରୁ ହିଙ୍ଗୋଟିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଅଧୀନରେ ଆସିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ନବ ନିର୍ବାଚିତ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତ ଥିକାରିଆରେ ଏହା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିବାରୁ ଏଠାରେ ଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଭୋଟ୍ ବର୍ଜନ କରୁଛନ୍ତି। ଏପରିକି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେମାନଙ୍କୁ ହିଙ୍ଗୋଟିଆ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ଯୋଡା ଯାଇନାହିଁ ସେମାନେ ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୋଟ୍ ବର୍ଜନ କରିବେ । ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ବିଭାଗ ସେମାନଙ୍କୁ ମତଦାନ କରାଇବାକୁ ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଗ୍ରାମବାସୀ ସେମାନଙ୍କ ଦାବି ଉପରେ ଜିଦ୍ ଧରିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.