Jai Odisha
News

ଅମେଠୀ ପରିବର୍ତ୍ତେ ରାଏବରେଲୀ ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ

ଏଥର ନିର୍ବାଚନରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି କଡ଼ା ଟକ୍କର । ସାରା ଦେଶରେ ରାଜନୈତିକ ବାତାବରଣ ମଧ୍ୟ ଗରମାଗରମ ରହିଛି । ଅନ୍ୟପଟେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିଛି କଂଗ୍ରେସର ଗଡ଼ କୁହାଯାଉଥିବା ଅମେଠୀ ଏବଂ ରାଏବରେଲୀ ଆସନ ଉପରେ । ତେବେ ଏଥର କଂଗ୍ରେସ କାହାକୁ ଏଠାରୁ ପ୍ରର୍ଥୀ କରିବ ତହାକୁ ନେଇ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା ଲାଗି ରହିଥିବା ବେଳେ ଏର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ବଡ଼ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଚଳିତ ନିର୍ବାଚନରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଅମେଠୀ ପରିବର୍ତ୍ତେ ରାଏବରେଲିରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିପାରେ । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିର୍ବଚନୀ ମଇଦାନରେ ଛିଡ଼ା କରିବାକୁ କୌଣସି ଯୋଜନା ହୋଇନାହିଁ । ଏହାପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ମଲ୍ଲିକାର୍ଜୁନ ଖାର୍ଗେ ଶନିବାର କହିଥିଲେ ଯେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଆମେଠୀ ଏବଂ ରାଏବରେଲି ଆସନ ପାଇଁ ଦଳ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ ‘କିଛି ଦିନ’ ମଧ୍ୟରେ ଘୋଷଣା କରାଯିବ। ସୂଚନାନୁସାରେ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ପ୍ରଭାରୀ ଥିବା ଅବିନାଶ ପାଣ୍ଡେ ଏବଂ ବିଧାୟକ ଦଳରେ ନେତା ଆରାଧନା ମିଶ୍ର ନେତୃତ୍ୱଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ଯେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଆମେଠୀରୁ ଏବଂ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭଦ୍ରାଙ୍କୁ ରାଏବରେଲିଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବା ଉଚିତ୍।
ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ୨୦୦୪ ରୁ ୨୦୧୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେଥୀରୁ ଲୋକସଭା ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ। ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ତାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ପ୍ରାର୍ଥୀ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀଙ୍କଠାରୁ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥିଲା। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କେରଳର ୱାୟାନାଡରୁ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମତଦାନ ଶେଷ ହୋଇଛି।
ଏଥି ସହ ପୂର୍ବତନ କଂଗ୍ରେସ ସଭାପତି ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଏଥର ରାଏବରେଲିରୁ ନିର୍ବାଚନ ନ ଲଢିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ରାଜସ୍ଥାନରୁ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଏହି କ୍ଷେତ୍ରର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଏହି ଆସନରୁ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଆମେଠୀରେ ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଆସନ୍ତା ୨୦ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.