Jai Odisha
News

ମିଶନ୍ ୩୭୦: ୨୯ ରାଜ୍ୟ, ୭ ପର୍ଯ୍ୟାୟ , ୨୪ ଦଳଙ୍କର ମିଳିଛି ସାଥ୍‌, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଗଠବନ୍ଧନରେ ରାଜନୀତିରେ ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସକୁ ମାତ୍ ଦେଇଛନ୍ତି?

ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୨୪ ର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି। ଏପ୍ରିଲ ୧୯ ରୁ ୭ ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଦଳ ଏବଂ ବିରୋଧୀ ଦଳ ମଧ୍ୟରେ ଗଣ୍ଠବନ୍ଧନ ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ପ୍ରାୟ ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଅନେକ ବିରୋଧୀ ଦଳ ମିଳିତ ଭାବେ ‘ଇଣ୍ଡିଆ’ ମେଣ୍ଟ ଗଠନ କରିଥିଲେ। ତେବେ ନିର୍ବାଚନ ଯେତିକି ପାଖେଇ ଆସୁଥିଲା ବିରୋଧୀ ମେଣ୍ଟ ଭାଙ୍ଗୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏଥି ସହିତ, ବିଜେପି ପୁଣି ଥରେ ଏନଡିଏର ବହୁ ପୁରୁଣା ଏବଂ ନୂତନ ଦଳ ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି। ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ନୂଆ ଦଳ ସହ ମିଶି ବିଜେପି ଏନଡିଏକୁ ମଜବୁତ କରିଛି।
ଗତ ବର୍ଷ ଦେଶର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ବିରୋଧୀ ଦଳ ଇଣ୍ଡିଆ ଆଲାଇନ୍ସ ରେ ମିଶିଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ତାମିଲନାଡୁର ଡିଏମକେ ଠାରୁ କାଶ୍ମୀରର ନ୍ୟାସନାଲ କନଫରେନ୍ସ ଏବଂ ପିଡିପି ଭଳି ଦଳ ଗୋଟିଏ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ। ତେବେ ଆସନ ବାଣ୍ଟିବା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରଣରୁ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଦଳ ବିରୋଧୀ ମେଣ୍ଟରୁ ଅଲଗା ହୋଇଥିଲେ। ନିର୍ବାଚନର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପୂର୍ବରୁ ଯଦି ଆମେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖିବା, ତେବେ ବିରୋଧୀ ଦଳର ଗୋଷ୍ଠୀ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଭାଙ୍ଗିଯାଇଛି।
ତାମିଲନାଡୁରେ ବିଜେପି ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ତାମିଲନାଡୁର ବିଜେପି ସଭାପତି ଅନ୍ନାମଲାଇ କୁପୁସାମିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଭରଷା ରଖି AIADMK ଠାରୁ ଏକ ଭିନ୍ନ ରାସ୍ତା ନେଇଛି । ବିଜେପି ରାଜ୍ୟର ପିଏମକେ, ଏମଏମକେ, ଟିଏମସି (ଏମ) ସହ ମିଳିତ ଭାବେ ବିଜେପି ରାଜ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛି। ୨୦ ଟି ଆସନରେ ବିଜେପି ମଇଦାନରେ ରହିଛି । ସମସ୍ତ ସର୍ଭେରେ ବିଜେପିର ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଆଶା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତ ରାଜ୍ୟରେ ଏଥର ବିଜେପିର ବହୁତ ଆଶା ରହିଛି। ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି କେରଳରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ଭାରତ ଧର୍ମ ଜନ ସେନା ପାର୍ଟି ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି ।
କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ପରାଜୟ ପରେ ବିଜେପି ଏହାର ରଣନୀତିରେ ଏକ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଛି ଏବଂ ଏଚ୍‌ଡ଼ି ଦେବଗୌଡାଙ୍କ ଦଳ ସହ ମିଳିତ ଭାବେ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି। ବିଜେପି ପୂର୍ବରୁ ଜେଡିଏସ ସହିତ ଏକ ମେଣ୍ଟ ଗଠନ କରିଛି। ତେବେ ଗତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଜେଡିଏସ ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା।
ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଟିଡିପି ଏବଂ ଜେଏସପି (ଜନସେନା ପାର୍ଟି) ସହ ମିଳିତ ଭାବେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବାକୁ ବିଜେପି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଏନଡିଏ ଜଗନ୍ ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀଙ୍କ ପାର୍ଟି YSRCP ସହିତ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛି। କଂଗ୍ରେସ ଏଠାରେ କେବଳ ଅଳ୍ପ କିଛି ଆସନରେ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।
ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରଠାରୁ ବିଜେପି ନିରନ୍ତର ମିଳିତ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେଙ୍କ ଦଳ ଶିବସେନା, ଅଜିତ ପାୱାର ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦୀ କଂଗ୍ରେସ ପାର୍ଟି ଏବଂ ରାମଦାସ ଅଟୱାଲେଙ୍କ ପାର୍ଟି ଆରଏସପିଏସ ସହ ଗଣ୍ଠବନ୍ଧନ କରି ବିଜେପି ମଇଦାନରେ ଅଛି।
ବିହାରରେ ଏନଡିଏରେ ଜନତା ଦଲ ୟୁନାଇଟେଡର ପ୍ରବେଶ ପରେ ଏନଡିଏ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଖାଯାଉଛି। ଏଠାରେ ବିଜେପି ୪ ଟି ଦଳ ସହ ଆସନ ବାଣ୍ଟିଛି। ଚିରାଗ ପାସୱାନଙ୍କ ଦଳ ଏଲଜେପି ରାମ ଭିଲାସ, ଜିତାନ ରାମ ମାଝିଙ୍କ ଦଳ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନୀ ଆୱାମ ମୋର୍ଚ୍ଚା, ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ଦଳ ଜନତା ଡାଲ ୟୁନାଇଟେଡ, ଉପେନ୍ଦ୍ର କୁଶୱାଙ୍କ ଦଳ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଲୋକ ମୋର୍ଚ୍ଚା ସହିତ ଆସନ ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି।
ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ବିଜେପି ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେଖାଯାଉଛି। ତେବେ ଏଥର ବିଜେପି ନିଜର ଆସନ ଛାଡି କିଛି ନୂଆ ଦଳ ଆଣିଛି। ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ଆରଏଲଡି, ସୁଭାଷପା ଏବଂ ଅପନା ଦଲଙ୍କ ସହ ଦଳ ନିର୍ବାଚନରେ ଭାଗ ନେଇଛି।
ଆସାମରେ ମଧ୍ୟ ବିଜେପି କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ସରକାର ଗଠନ କରିଛି। ଗତ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପିର ଏକ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ରହିଛି। ତେବେ ଏଥର ବିଜେପି ଆସାମ ଗଣ ପରିଷଦ ଏବଂ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ପିପୁଲ୍ସ ପାର୍ଟି ଲିବରାଲ୍ ସହିତ ନିର୍ବାଚନ ଚୁକ୍ତି କରିଛି। ଆସାମରେ ବିଜେପି ୯ ଟି ଆସନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିବାବେଳେ ଏହାର ସହଯୋଗୀମାନେ ୫ ଟି ଆସନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି।
ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ସର୍ବଦା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରହିଛି। ତେବେ ଗତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ସହଯୋଗୀ ଆଜସୁ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଆସନ ଛାଡିଥିଲା। ଯଦିଓ ଗତ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ଆଜସୁ ସହିତ ବିଜେପିର ମେଣ୍ଟ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେପି ପୁଣି ଥରେ ଆଜସୁ ସହିତ ଏକ ମେଣ୍ଟ ଗଠନ କରିଛି। ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ବିଜେପି ଗିରିଡିହ ଆସନ ଛାଡି ଆଜସୁ ପାଇଁ ଛଡ଼ା ଯାଇଛି।
ଗୁଜୁରାଟ, ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ, ବଙ୍ଗଳା, ଓଡିଶା ଭଳି ରାଜ୍ୟ ବ୍ୟତୀତ ଯେଉଁଠାରେ ବିଜେପି ନିଜେ ଗଣ୍ଠବନ୍ଧନ ପାଇଁ ସ୍ଥିର କରିଛି କିମ୍ବା ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରହିଛି । ତେବେ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେଳ ବିଜେପି ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ସହଯୋଗୀଙ୍କ ସହ ରହିଛି । ପୂର୍ବୋତ୍ତର ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବି ବିଜେପି ନିକଟରେ ସହଯୋଗୀ ଦଳ ରହିଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.