Jai Odisha
News

ପିତାମାତାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାଙ୍କ ନାମ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କିମ୍ବା ଲାଲୁ ଯାଦବଙ୍କ ରଖିବାରେ କେହି ଅଟକାଇ ପାରିବ ନାହିଁ : ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ

ଅଭିଭାବକମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କ ନାମକରଣ ଲାଲୁ ଯାଦବ କିମ୍ବା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କରିପାରିବେ , ଏଥିରୁ ତାଙ୍କୁ କେହି ଅଟକାଇପାରିବେ ନାହିଁ । ବାସ୍ତବରେ ଏହି ନାମ ସମ୍ପର୍କରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ଜନସ୍ୱାର୍ଥ ମାମଲା ଦାୟର କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଆବେଦନ ଜରିଆରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ ସମାନ ନାମ ଥିବା ଡମି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ଦାବି କରାଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ କୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆବେଦନ ଶୁଣାଣି ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ।
ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଜଷ୍ଟିସ ବି.ଆର ଗାଭାଇଙ୍କ ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କାହାର ପିତାମାତା ସେମାନଙ୍କ ନାମ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଏବଂ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବ, ଭଳି ନାମ ବାଛିଛନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାରେ ଅଟକାଇ ପାରିବା କି? ଏହିପରି ନାମକରଣ କରିବା ଠାରୁ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ରୋକାଯାଇପାରିବ କି?
ବାସ୍ତବରେ, ଆବେଦନକାରୀ ସାବୁ ଷ୍ଟିଫେନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହିପରି ନାମ ଥିବା ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ମନଇଚ୍ଛା ଭୋଟରଙ୍କୁ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ପକାଇ ନିର୍ବାଚନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ଆବେଦନ ଶୁଣିବାକୁ ମନା କରି ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନେକ ଥର ଏହା ଘଟିଛି ଯେ ନାମୀଦାମୀ କାରଣରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ନିର୍ବାଚନରେ ବହୁତ ଛୋଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ହାରିଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାର ଗଭୀର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ କୋର୍ଟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ଉଚିତ ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି । ତେବେ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆବେଦନ ଶୁଣାଣି ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପିଲା ଲାଲୁ ଯାଦବ କିମ୍ବା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନାମ ରଖିବାରେ କିଏ ଅଟକାଇ ପାରିବ? କୋର୍ଟ ଏହି ଆବେଦନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ପରେ ଆବେଦନକାରୀ ତାଙ୍କ ଆବେଦନ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.