Jai Odisha
News

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଘର ମୁକ୍ତ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଜନା କ’ଣ ?

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଘର ମୁକ୍ତ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଜନା କ’ଣ ?

ଲୋକଙ୍କୁ ମାଗଣା ବିଦ୍ୟୁତ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଏହି ଯୋଜନା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସାଇଟ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁସାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ସୌର ପ୍ୟାନେଲ ଲଗାଯିବ। ସେମାନଙ୍କୁ ସରକାର 300 ୟୁନିଟ୍ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ମାଗଣାରେ ପ୍ରଦାନ କରିବେ। PIB ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଗୋଟିଏ କିଲୋୱାଟ ସୌର ପ୍ୟାନେଲ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ 30,000 ଟଙ୍କା, ଦୁଇଟି କିଲୋୱାଟ ସୌର ପ୍ୟାନେଲ ସ୍ଥାପନ ଉପରେ 60,000 ଟଙ୍କା ଏବଂ ତିନି କିଲୋୱାଟ ସୌର ପ୍ୟାନେଲ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ 78,000 ଟଙ୍କା ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଡାକଘର ପଞ୍ଜୀକରଣରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

29 ଫେବୃଆରୀ 2024 ରେ PIB ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆପଣ PM ସୂର୍ଯ୍ୟ ଘର ମୁକ୍ତ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ପୋଷ୍ଟମ୍ୟାନଙ୍କ ସହାୟତା ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ। ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ଯେକୌଣସି ସହାୟତା ପାଇଁ, ଆପଣ ନିକଟସ୍ଥ ଡାକଘରକୁ ଯାଇ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିପାରିବେ ।

ତାହେଲେ ଚାଲନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଆବେଦନ କରିବେ କିପରି ଜାଣିବା |

1.ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ pmsuryagarh.gov.in ୱେବସାଇଟ୍ କୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ।
2. ଏହା ପରେ ‘ଛାତ ସୋଲାର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ’ କୁ ଯାଆନ୍ତୁ ।

3.ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ, ଆପଣଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳର ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିତରଣ କମ୍ପାନୀ ଚୟନ କରନ୍ତୁ |

4.ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ଗ୍ରାହକ ନମ୍ବର, ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଏବଂ ଇମେଲ୍ ID ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

5.ତା’ପରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସୋପାନରେ ଆପଣ ଗ୍ରାହକ ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ସହିତ ଲଗ୍ଇନ୍ କରନ୍ତି । ଫର୍ମ ଅନୁଯାୟୀ ଛାତର ସୌର ପାଇଁ ଆବେଦନ କରନ୍ତୁ ।

6. ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କୁ ଡିସ୍କମ୍ ଠାରୁ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ । ଥରେ ଆପଣ ସମ୍ଭାବ୍ୟତା ଅନୁମୋଦନ ପାଇବା ପରେ, ଆପଣଙ୍କର ଡିସ୍କମ୍ ରେ କୌଣସି ପାଞ୍ଜିକୃତ ବିକ୍ରେତାଙ୍କଠାରୁ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସଂସ୍ଥାପିତ କର ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.