Jai Odisha
News

ଆମେଠୀରୁ ରାହୁଲ ଓ ରାଏବରେଲିରୁ ଲଢିବେ ପ୍ରିୟଙ୍କା! ଜାଣନ୍ତୁ କେବେ ଭରିବେ ନାମାଙ୍କନ ।

କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆମେଥୀରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିପାରନ୍ତି , ସେ ମେ ୨ରେ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଘୋଷଣା ହୋଇନାହିଁ, କିନ୍ତୁ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାହୁଲ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ସେପଟେ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ରାଏବରେଲିରୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିପାରିବେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ ଏପ୍ରିଲ୍ ୨୬ ରୁ ଉଭୟ ଆମେଥୀ ଏବଂ ରାଏବରେଲିରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ଲାଲାଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ଉଭୟ ନେତା ନିଜ ନିଜ ଆସନରୁ ନାମାଙ୍କନ ଦାଖଲ କରିବେ। ଯଦି ଏହା ଘଟେ ତେବେ ଏହା ନିର୍ବାଚନର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଖବର ହେବ କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଏହି ଦୁଇଟି ସିଟ୍ ଆବଶ୍ୟକ।
ବର୍ତ୍ତମାନ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଆମେଠୀ ଏବଂ ରାଏବରେଲି କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥାର କାରଣ ହୋଇଥିଲା, ଏଠାରୁ କୌଣସି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ନାମ ସ୍ଥିର ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ରାହୁଲ ଏବଂ ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କୁ ମନାଇବା ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ସଫଳ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ୁଛି । ଉଭୟ ନେତା ନିର୍ବାଚନ ମୈଦାନରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସଂଘର୍ଷ କରିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ । ଗତଥର ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଆମେଠୀରୁ ନିର୍ବାଚନରେ ହାରିଥିଲେ, ସେ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ନିର୍ବାଚନ ହେବ, ସେ ପୂର୍ବରୁ କୌଣସି ନିର୍ବାଚନରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିନାହାଁନ୍ତି।
ଏଥର ପୁଣିଥରେ ବିଜେପି ଆମେଠୀରୁ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିଛି। ଗତଥର ସେ କଡ଼ା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ, ଏବେ ପୁଣି ଉଭୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହେବ। ସେହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଜେପି ପାଇଁ ଏହି ଆସନ ଜିତିବା ନା ତ ସହଜ ହେବ କିମ୍ବା କଂଗ୍ରେସ ଏଥିରେ ଏକପାଖିଆ ବିଜୟ ଆଶା କରିବା ମଧ୍ୟ ଅସମ୍ଭବ। ତେବେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ କମ୍ ଯିବା ଆସିବା ,କ ବଡ ପ୍ରସଙ୍ଗ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ସେପଟେ ରାହୁଲ ୱାୟାନାଡ଼ ଚାଲିଯାଇଛନ୍ତି, ଆମେଥୀ ସହ ତାଙ୍କର କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ ବୋଲି ବିଜେପି କହିଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଆଜି ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ନାମରେ ଆମେଥୀରେ ନିଜର ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରୁଛି। ତେବେ ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା କିଏ ଆମେଠୀରେ ବାଜିମାତ୍ କରୁଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.