Jai Odisha
News

ଆମେଠିରୁ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ !

ନିର୍ବାଚନକୁ ନେଇ ସାରା ଦେଶରେ ରାଜନୈତିକ ପାରା ହାଇ ରହୁଛି । ଏହାରି ଭିତରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ନଜର ରହିଛି ଆମେଠୀ ଉପରେ । ଏଠାରେ କଂଗ୍ରେସ କାହାକୁ ପ୍ରାର୍ତ କରିବ ତହାକୁ ସମସ୍ତେ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବାବେଳେ ଆଜି ଏହା ଉପରେ ବଡ଼ ଖୁଲାସା କରିଚନ୍ତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ । କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ସଭାପତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ବୁଧବାର ୟୁପିର ଆମେଠୀ ଆସନରୁ ବିଜେପି ନେତା ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବା ସମ୍ପର୍କରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହାଇ କମାଣ୍ଡ ଯାହା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ, ସେ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବେ। କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ଗତ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ କେରଳର ୱାୟାନାଡ ଏବଂ ୟୁପିରେ ଆମେଠୀରୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କେବଳ ୱାୟାନାଡରୁ ଏହି ଆସନ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଥିଲେ। ଏଥର ମଧ୍ୟ କଂଗ୍ରେସ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ୱାୟାନାଡରୁ ପ୍ରାର୍ଥୀକରିଛି, କିନ୍ତୁ ଅମେଠୀକୁ ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର‌୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସନ୍ଦେହ ରହିଛି। ବାସ୍ତବରେ, ୨୦୧୯ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପରାଜୟ ପୂର୍ବରୁ ଆମେଠୀ ଆସନ କଂଗ୍ରେସର ଗଡ଼ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା। କାରଣ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ୨୦୦୪, ୨୦୦୯ ଏବଂ ୨୦୧୪ ରେ ଏହି ଆସନରୁ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ଲଢି ଜିତିଥିଲେ।
ବିରୋଧୀ ଗଠବନ୍ଧନ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଧୀନରେ କଂଗ୍ରେସକୁ ୟୁପିରେ ଥିବା ୮୦ ଟି ସିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୧୭ ଟି ସିଟ୍ ଦିଆଯାଇଛି। ଏଥିରେ ରାଏବରେଲି ଏବଂ ଆମେଠୀ ଆସନ ମଧ୍ୟ ଅଛି, କିନ୍ତୁ କଂଗ୍ରେସ ଉଭୟ ଆସନରେ କାର୍ଡ ଖୋଲିନାହିଁ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ରାଜନୈତି ମାହୋଲରେ କଳ୍ପନା ଜଳ୍ପନା ରହିଛି ଯେ ରାଏବରେଲିରୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ କଂଗ୍ରେସ ଟିକେଟ ଦେଇପାରେ ଏବଂ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଆମେଥୀରୁ ପ୍ରାର୍ତୀ କରିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.